Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι της ΑΕΛ με την ΑΕΚ στο «Στάδιο Αλφαμέγα»

• ΑΕΛ
  • 1
    1
  • ΑΕΚ

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν ΑΕΛ και ΑΕΚ καθώς έμειναν στην ισοπαλία(1-1) στο «Αλφαμέγα». Σκόρερ για τους «λέοντες» ο Μακρής στο 22ο λεπτό ενώ για την ομάδα της Λάρνακας σκόραρε ο Καμπρέρα στο 26ο λεπτό.

Α' Μέρος

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο «Αλφαμέγα» ανάμεσα σε ΑΕΛ και ΑΕΚ με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα γκολ.
Η πρώτη ομάδα που απείλησε ήταν η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ με πρωταγωνιστή τον Καμπρέρα να απειλεί με το κεφάλι στο 2ο και στο 9ο λεπτό με το κεφάλι χωρίς ωστόσο να απειλεί ιδιαίτερα τον Μπράγκα.

Από πλευράς της ΑΕΛ που απείλησε για πρώτη φορά στο 11ο λεπτό με τον Ζαχαρίου να κάνει ωραίο σουτ αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 20 λεπτό οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ ζήτησαν πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Γκαρσία στον Ζαχαρίου. Μετά από παρέμβαση του VAR ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα με τον Μακρή να εκτελεί το πέναλτι και να ανοίγει το σκορ του αγώνα.
Η αντίδραση της ΑΕΚ στο γκολ που δέχθηκε ήταν άμεση καθώς στο 26ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Γκαρσία έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Καμπρέρα με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Μπράγκα σημειώνοντας το 1-1.

Η δύο ομάδες στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους προσπάθησαν να απειλήσουν αλλά τους έλειπε η τελική πάσα και έτσι το 1-1 παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύργιμα του διαιτητή για το τέλος του ημιχρόνου.

B Μέρος
Κάπως πιο αργός ήταν ο ρυθμός του δευτέρου ημιχρόνου σε σχέση με το πρώτο .Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος έγινε στο 60ο λεπτό με τον Ζαχαρίου να δίνει την κάθετη στον Μακρή που από κοντά έκανε τη προβολή αλλά ο Αθανασιάδης κατάφερε να απεκρούσει.

Η ΑΕΚ ήταν όμως η ομάδα που ήταν πιο επιθετική και έψαξε περισσότερο το γκολ αλλά της έλειπε η τελική πάσα για να γίνει πιο απειλητική. Στο 71ο λεπτό απείλησε ο Ρομπέρζ με κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί στο 77ο λεπτό μετά από γύρισμα του Αιτόρ στον Φαράζ που έκανε το σουτ αλλά έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Ουεντραόγκο.

Τα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες προσπάθησαν να «κλέψουν» την νίκη χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνουν. Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία και μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Το 24sports σας μεταδίδει την εξέλιξη του αγώνα εδώ

ΑΕΛ: Μπράγκα, Φιλιώτης, Ουεντραόγκο, Στόλνικ, Ιμανισίμγουε, Μεγιάδο (72′ Μπάμποκ), Μάμας, Σινγκ (90′ Άβραχαμ), Ζαχαρίου (82′ Γερολέμου), Τοκού (72′ Ρομπέρτα), Μακρής.

Στον πάγκο: Κυριάκου, Φραντζής, Κονσταντίνι, Κέτσκες, Νεοφύτου, Χριστοδούλου, Θεμιστοκλέους, Παναγή.

ΑΕΚ : Αθανασιάδης, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Εκπολό, Γκαρσία, Πονς, Ροντέν, Αϊτόρ, Γκάμα (77′ Σολ), Φαράζ (86′ Ανγκιέλσκι), Καμπρέρα (77′ Τσακόν).
Στον πάγκο: Αλομέροβιτς, Τούμπας, Σουάρεθ, Δημητρίου, Ενρίκες, Γκονζάλες, Ευριπίδου, Μιραμόν, Ναλί.

Σκόρερ: 22'Μακρής/26'Καμπρέρα

Κίτρινες: Σινγκ,Ουεντραόγκο/Πονς