Έκαναν τη δουλειά για τον ΑΠΟΕΛ οι πρώην «Κύριοι»

Σκόραρε ο Λαϊφης και μοίρασε μαγική ασίστ ο Τεχέρα – Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η Ανόρθωση που έχει παράπονα από τη διαιτησία

LIVE SCORES
  • ΑΠΟΕΛ
  • 2
    0
  • ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-0 της Ανόρθωσης στο ΓΣΠ και ανέβηκε στους 16 βαθμούς και την τρίτη θέση. Σκόρερ για τους «γαλαζοκίτρινους» ο Λαϊφης στο 3ο λεπτό και ο Ντράζιτς στο 79ο λεπτό.

Α' Μέρος

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε το παιχνίδι για το ΑΠΟΕΛ το παιχνίδι καθώς μόλις στο 3ο λεπτό κατάφερε να βρει δίχτυα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Λαϊφης έκανε τη κεφαλιά και νίκησε τον Ζίφκοβιτς σημειώνοντας το 1-0.

Το γρήγορο γκολ που δέχθηκε η βαρωσιώτικη ομάδα την αιφνιδίασε ωστόσο όσο περνούσε ο χρόνος κυκλοφόρησε περισσότερο τη μπάλα και προσπάθησε να απειλήσει. Στο 9ο λεπτό απείλησαν για πρώτη φορά οι φιλοξενούμενοι με τον Παρούτη να κάνει τη κεφαλιά αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε σταθερά.

Στο 20ο λεπτό η Ανόρθωση απείλησε και πάλι με τον Κονσεισάο να εκτελεί ένα φάουλ από μακριά με τον Μπέλετς να αιφνιδιάζεται και να απεκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Ο ΑΠΟΕΛ απείλησε ξανά στο 28ο λεπτό με τον Αμπάνια να παίρνει τη μπάλα από το κέντρο και να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Στο 37ο λεπτό η «Κυρία» έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές λόγω απόβολης του Κονσεισάο καθώς έκανε άσεμνη χειρονομία με τους ανθρώπους της Ανόρθωσης να έχουν έντονα παράπονα από τον διαιτητή που δεν απέβαλε τον Αμπάνια με δεύτερη κίτρινη.

Τελευταία φάση στο πρώτο μέρος ήταν για τον ΑΠΟΕΛ με τον Μαρκίνιος να κάνει το πλασέ από πλεονεκτική θέση αλλά ήταν εντελώς άστοχο.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε το ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 1-0 της Ανόρθωσης.

Β Μέρος

Οι δύο προπονητές προχώρησαν από μία αλλαγή με τον Χιμένεθ να περνάει στον αγωνιστικό χώρο τον Τεχέρα στη θέση του Αμπάνια ενώ ο Οκκάς τον Σταμούλη στη θέση του Κρικόβιακ.

Στο 53ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα γκολ της με τον Πίζι να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά η μπάλα κτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Ζίφκοβιτς.

Η Ανόρθωση προσπάθησε να απειλήσει και αυτή με τη σειρά της αλλά το αριθμητικό της μειονέκτημα έκανε το έργο της πιο δύσκολο. Στο 64ο λεπτό ο Λόπες έκανε τη κεφαλιά αλλά ο Μπέλετς μάζεψε τη μπάλα.

Στο 79ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ διπλασίασε τα γκολ του μετά από ωραία ασίστ του Τεχέρα στον Ντράζιτς ο οποίος απέναντι στον Ζίφκοβιτς πλάσαρε και σημειώσε το 2-0.

Ο αγώνας τελειώσε με το ΑΠΟΕΛ να παίρνει τη νίκη και να ανεβαίνει στους 16 βαθμούς.