Πρωταθλητής 2023-24 ο ΑΠΟΕΛ! (vid)

Κατέκτησε τον 29ο τίτλο της ιστορίας του στο φλεγόμενο ΓΣΠ

Παντελής Παντελή

Πορτοκαλί ο τίτλος!

Το ΑΠΟΕΛ παρά το ότι έμεινε στο 1-1 με την ΑΕΚ στο ΓΣΠ, το αποτέλεσμα του αρκούσε για να κόψει πρώτος το νήμα!

Το σύνολο του Ρικάρντο Σα Πίντο παρά το ότι έμεινε πίσω στο σκορ στο 5ο λεπτό, μετά από γκολ του Φαράζ, απάντησε άμεσα με τον Μαρκίνιος (9') και κατάφερε να κρατήσει μέχρι τέλους.

Έτσι οι Γαλαζοκίτρινοι πανηγύρισαν τον πρώτο τους τίτλο μετά από πέντε χρόνια και το 29ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους!

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το ΑΠΟΕΛ να έχει τον έλεγχο, με τον κόσμο να σπρώχνει την ομάδα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κρατούσαν μπάλα και επιχείρησαν κάποιες μπαλιές στην περιοχή, χωρίς ωστόσο την τελική προσπάθεια.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή όμως που στην πρώτη της προσπάθεια βρήκε δίχτυα με τον Φαράζ. Οι Λαρνακείς κυκλοφόρησαν μπάλα από αριστερά, ο Μπρούνο Γκάμα έκανε σέντρα με έσωτερικό και ο Φαράζ συνδέθηκε με τη μπάλα για το 1-0. Τγκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον α’ βοηθό, όμως η φάση ελέγχθηκε από το VAR και το γκολ μέτρησε κανονικά στο 7ο λεπτό.

Το ΑΠΟΕΛ όμως αντέδρασε και είχε απάντηση με τον Μαρκίνιος στο 9ο λεπτό. Μετά από βαθιά μπαλιά από τον Σαρφό, ο Βραζιλιάνος έκανε κίνηση στην περιοχή και με κοντινό βολέ ισοφάρισε και «απογείωσε» το ΓΣΠ.

Ακολούθως η ομάδα της Λάρνακας απείλησε ξανά στο 11’, με τον Φαράζ να μπαίνει στην περιοχή από δεξιά και να κάνει το τελείωμα με τη μπάλα να πηγαίνει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Το σύνολο του Ραν Μπεν Σιμόν είχε τα ηνία μετά το πρώτο δεκάλεπτο αφού απείλησε επίσης δις με μακρινά πλασέ του Μπρούνο Γκάμα, αλλά και κάποιες προσπάθειες του Πονς που δεν βρήκαν στόχο.

Οι «κιτρινοπράσινοι» ήταν καλύτεροι, είχαν την κατοχή και έβγαζαν περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο. Το ΑΠΟΕΛ δυσκολευόταν να κρατήσει κατοχή, δεν δημιουργούσε και κατάφερε να βγάλει δύο τελικές με μακρινά σουτ των Ντογκαλά και Μαρκίνιος τα οποία όμως δεν βρήκαν στόχο.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο ξεκίνημα του δέυτερου μέρους το ΑΠΟΕΛ μπήκε με διαφορετική διάθεση και επιχείρησε να κρατήσει μπάλα. Η ΑΕΚ μετά το πρώτο πεντάλεπτο ανέβηκε ξανά, αλλά πέρα από ένα αδύναμο μακρινό σουτ του Τόνγκια στο 50΄, δεν είχαμε κάποι άλλη αξιόλογη φάση.

Η ομάδα της Λάρνακας πήρε τα ηνία, με το σύνολο του Σα Πίντο να μη μπορεί να κρατήσει μπάλα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» επιχειρούσαν να γίνουν επικίνδυνοι κυρίως με αντεπιθέσεις, ενώ ο Μπεν Σιμόν με τα λεπτά να περνούν ρίσκαρε περισσότερο.

Η ΑΕΚ έπαιζε με πολλούς παίχτες στην περιοχή, αφού έψαχνε το γκολ που θα της χάριζε στο πρωτάθλημα. Από την πλευρά του το ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε να κρατήσει κυρίως με τον Σαρφό. Μέχρι το 75ο λεπτό δεν υπήρχαν πολλές φάσεις, με την ΑΕΚ να προσπαθεί κυρίως με μπαλιές στην περιοχή να απειλήσει.

Το ΑΠΟΕΛ φάνηκε πιο διαβασμένο στο β’ μέρος, με την ομάδα της Λάρνακας να μη βρίσκει τόσο εύκολα τους διαδρόμους για να απειλήσει.

Στο 80' ο Ντιουνκού έπεσε στην περιοχή και ζήτησε πέναλτι, εξετάστηκε η φάση από το VAR, κανένα πέναλτι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήρθε η μεγαλύτερηξ ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Λόπες. Ο Ντιουνκού έκανε την σέντρα στην περιοχή, ο Πορτογάλος κατέβασε και έκανε το σουτ με τον Μπέλετς να σώζει.

Ακολούθως μέχρι το τέλος του ματς η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει με κάποιες μακρινές μπαλιές, όμως δεν κατάφερε να βρει άλλες ευκαιρίες.

'Ετσι το παιχνίδι έληξε στο 1-1, με το ΑΠΟΕΛ να πανηγυρίζει το 290 πρωτάθλημα στην ιστορία του.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

ΑΠΟΕΛ: Μπελετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Πέτροβιτς, Τσεμπακ, Κονσταντίνοφ, Ντάλσιο, Σαρφό (77' Βιγιαφάνες), Εντογκαλά (88' Τομανέ), Μαρκίνιος (77' Δώνης), Κβιλιτάια (82' Κρέσπο).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Βιτάλ, Εφραίμ, Βιγιαφάνες, Μαιόλι, Κρέσπο, Σατσιάς, Τομανέ, Πολυκάρπου, Μεχρί, Δώνης.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιούνκου, Μιλίσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Λέδες, Πονς (61' Λόπες), Γκάμα (66' Σάντος), Φαράζ (66' Γκιούρτσο), Τόνκια (78' Ντίμερς), Σολ (78' Τρισκόφσκι).

Στον πάγκο: Ερερίν, Τόμοβιτς, Κάσας, Τρισκόφσκι, Λόπες, Σάντος, Ενρίκες, Σάντσες, Ναούμ, Γκιούρσκο, Μάμας, Ντίμερς.

Σκόρερ: 9' Μαρκίνιος/5' Φαράζ

Κίτρινες: 42' Σούσιτς, 90+4' Δώνης/36' Σολ, 68' Γκαρσία