Ότι λάθη έκανε τα πλήρωσε

Γνώρισε φιλική ήττα με 4-2 από τον Ολυμπιακό Πειραιώς ο Άρης

Ο Άρης έδειξε πως έχει θέματα πίσω όμως μπροστά μπορεί να κάνει την ζημιά. Στην άμυνα ότι λάθη εκανε τα πλήρωσε.

Πετάει φωτιές μπροστά, θέλει ακόμη δουλειά ανασταλτικά!

Στο τελευταίο του φιλικό παιχνίδι, μία εβδομάδα πριν την πρεμιέρα του πρωταθλήματος με τον Βόλο στο «Πανθεσσαλικό», ο Ολυμπιακός πήρε πολύ υψηλό βαθμό στη δημιουργία αλλά εμφάνισε ξανά ζητήματα στην άμυνα, επικρατώντας εν τέλει με το εμφατικό 4-2 του Άρη Λεμεσού.

Έστησαν πάρτι στο «Άλφαμεγκα» οι περισσότεροι από 6 χιλιάδες φίλοι του Ολυμπιακού, ενώ είχαν ετοιμάσει κορεό και με το τρόπαιο του Conference League, αποθεώνοντας τους παίκτες και τον Μεντιλίμπαρ.

Τρομερός και πάλι ο Βέλντε, ο οποίος έπαιξε σε ρόλο περιφερειακού φορ και ήταν ο μαέστρος των Πειραιωτών, βρίσκοντας δίχτυα. Την ίδια ώρα, σκόραραν και οι Άμπι, Μπιέλ, αλλά και ο Μπακούλας με εκπληκτικό τελείωμα. Πρώτη συμμετοχή για τον Ελ Κααμπί για να αρχίσει να βρίσκει ρυθμό, εξαιρετικοί και οι Γιάρεμτσουκ, Ροντινέι, ενώ ιδιαίτερα ανεβασμένος ήταν ξανά ο Ορτέγκα.

Δεν έλειψαν τα λάθη και οι αδράνειες αμυντικά, με τον Μεντιλίμπαρ να βλέπει τους παίκτες του στο διάστημα 60’-85’ να δέχονται δύο γκολ και να απειλούνται από τους Κύπριους.

Πολύ καλά μπήκε ο Ολυμπιακός στο ματς, έχοντας την πρώτη του ευκαιρία μόλις στο 11ο λεπτό. Ο Μπιέλ έκανε την κάθετη, με τον Βέλντε να μην μπορεί να σκοράρει από θέση τετ α τετ, στέλνοντας την μπάλα οριζόντιο δοκάρι και άουτ! Την υπεροχή τους οι «ερυθρόλευκοι» τη μετουσίωσαν σε γκολ, ανοίγοντας το σκορ στο 16ο λεπτό. Μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Βέλντε, ο Ντόη βρήκε την μπάλα με το κεφάλι που κατέληξε στον Άμπι ο οποίος με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ!

Η ομάδα του Μεντιλίμπαρ όμως είχε πάρει φόρα και δεν σταμάτησε στο 1-0. Στο 21’ ο Βέλντε έγραψε το 2-0 ύστερα από απίθανη προσποίηση σε αντίπαλό του, ενώ στο 23’ ο Μπιέλ έκανε το 3-0 μετά από κλέψιμο του Παπακανέλλου.

Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο τέρμα του Ισπανού για τη φετινή σεζόν. Ο Άρης Λεμεσού είχε μια φάση στο 34’ όταν μετά από γέμισμα του Μαγιαμπέλα, ο Κβιλιτάια έκανε το σουτ, αλλά έπεσε και μπλόκαρε ο Πασχαλάκης. Μέχρι το σφύριγμα του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα (0-3) και να ελέγχει απόλυτα το ματς.

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκοι» στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι. Από το 60’ και μετά όμως ο Άρης Λεμεσού πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να «χτυπάει» καμπανάκια στον Ολυμπιακό.

Διότι με τη φρεσκάδα που έφερε η ενδεκάδα που άλλαξε ο προπονητής των Κύπριων, σε συνδυασμό με την κούραση των φιλοξενούμενων και τα αμυντικά κενά, έκαναν το φιλικό… ντέρμπι! Πριν γίνουν όλα αυτά βέβαια είχε περάσει στο ματς για πρώτη φορά φέτος και Ελ Κααμπί, παίρνοντας χρόνο συμμετοχής στο τελευταίο 20λεπτο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν και μείωσαν στο 78ο λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του Σεμέδο ο Μπένγκστον μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1. Ο Άρης συνέχιζε να απειλεί την εστία του Ολυμπιακού, γράφοντας το 3-2 στο 84’ με τον Σαβό.

Ο Μασούρας όμως που είχε περάσει στο ματς νωρίτερα, έσπασε στον Μπακούλα στο 89’ και ο πιτσιρικάς με φοβερό σουτ έγραψε το 4-2!

Η τελευταία φάση άνηκε στον Ολυμπιακό, με τον Μασούρα να κάνει την πάσα στον Ελ Κααμπί, αλλά ο Μαροκινός δεν τελείωσε καλά τη φάση και η μπάλα πέρασε άουτ. Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τα φιλικά του με νίκη, δίνοντας υποσχέσεις για τη σεζόν και με κάποιες διορθώσεις αμυντικά δείχνει πανέτοιμος και ολοκληρωμένο

Πηγ΄ή: sportfm.gr

ΑΡΗΣ: Τελευταία Ενημέρωση