Νταμπράουσκας: «Μας επηρέασαν η φάση με Ρόγκουλιτς και η αποβολή»

• ΑΝΟΡΘΩΣΗ
  • 1
    0
  • ΟΜΟΝΟΙΑ

Δηλώσεις παραχώρησε ο Βάλντας Νταμπράουσκας μετά το τέλος του ματς με την Ανόρθωση.

Αναλυτικά:

«Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση για τη νίκη της, ήταν ανταγωνιστική στο παιχνίδι της. Έβγαλε ενέργεια και καλό ρυθμό. Από κει και πέρα εμείς θέλαμε να παρουσιαστούμε πιο βελτιωμένοι σε σχέση με τον αγώνα με την ΑΕΚ και να έχουμε περισσότερο κατοχή της μπάλας.

Μπήκαμε στον αγωνιστικό χώρο και πιέσαμε ψηλά, είχαμε καλή ροή στο παιχνίδι και φτιάξαμε 3-4 επιθέσεις με γυρίσματα στην περιοχή του αντιπάλου αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας έκανε σωτήριες επεμβάσεις και κράτησε το μηδέν.

Δύο πολύ σημαντικά σημεία στο πρώτο ημίχρονο είναι ο τραυματισμός του Ρόγκουλιτς οποίος σταμάτησε τη ροή και το ρυθμό μας στο παιχνίδι γιατί περιμέναμε αρκετή ώρα και μετά έπρεπε να ξαναβρούμε ρυθμό. Το δεύτερο key point φυσικά ήταν η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Στεπίσνκι. Εντάξει, όταν έρχεται η κόκκινη κάρτα περιμένεις υπομονετικά μέχρι να έρθει η στιγμή να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο και να πας στα αποδυτήρια για να δώσεις συμβουλές.

Παίξαμε με αρκετή χρονοκαθυστέρηση στο πρώτο ημίχρονο και τελικά δεχθήκαμε το γκολ. Δεν είναι καλό να δέχεσαι ένα γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Από κει και πέρα, μπήκαμε πολύ γενναία στο δεύτερο ημίχρονο και γι’ αυτό το λόγο θέλω να ευχαριστήσω τους ποδοσφαιριστές μου. Ήταν όλοι πολύ ενωμένοι, τα έδωσαν όλα, προσπάθησαν. Κάναμε καλές ενέργειες, κάναμε σουτ και είχαμε τη κατοχή.

Μπορεί να μην φτιάξαμε τις μεγάλες ευκαιρίες αλλά η ομάδα σου έδινε το αίσθημα ότι ακόμη και με δέκα θα κυνηγήσει το αποτέλεσμα και θα σκοράρει. Πιέσαμε, βγάλαμε ενέργεια αλλά δεν είναι εύκολο να αγωνίζεσαι με παίχτη λιγότερο. Δεν δεχθήκαμε γκολ, προσπαθήσαμε μέχρι το για το αποτέλεσμα. Δεν τα καταφέραμε όμως πρέπει να κρατήσουμε τα θετικά. Πρέπει να δουλέψουμε και να αναπτυχθούμε γιατί το πρωτάθλημα είναι δύσκολο και πολύ ισοδύναμο. Κάποιες φορές θα πρέπει να κερδίζεις και με άσχημο τρόπο. Ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε και μας στήριξε. Δεν είναι εύκολο μετά την ήττα όμως και ίδιοι πίστεψαν ότι μπορούσαμε να τα καταφέρουμε. Αυτό θέλουμε από τον κόσμο».

Για το αν θα άλλαζε κάτι και γιατί ο Χάμπος έπαιζε επιθετικός αρκετή ώρα: «Τα πήγε περίφημα ο Χάμπος ήταν κοντά στις γραμμές και έδωσε αρκετές μάχες για να κερδίζει μπάλες. Όταν έγινε αλλαγή παίξαμε περισσότερο από τα άκρα της επίθεσης. Κρατήσαμε τον αντίπαλο μακριά και είμαι χαρούμενος για την προσπάθεια. Το δυνατό σημείο της Ανόρθωσης είναι τα γεμίσματα στην αντίπαλη περιοχή. Τα περιορίσαμε σε μεγάλο βαθμό όμως όλα αυτά είναι ανούσια από την στιγμή που γυρνάμε στη Λευκωσία χωρίς βαθμό».

Σχόλιο για το ότι δεν έπαιξαν οι Ατζίλι και Μουσιαλόφσκι: «Για τους δύο ποδοσφαιριστές θα έπαιρναν χρόνο αλλά ατο πλάνο μας αναγκάστηκε να αλλάξει. Χρειάστηκε να βάλουμε μέσα ποδοσφαιριστές που μπορούσαν μας δώσουν τα τρεξίματα. Και οι δύο προπονουνται κανονικά και είμαι σίγουρος και είμαι σίγουρος ότι θα έρθει η στιγμή τους».

Για το αν θα γίνει κάποια μεταγραφήιξη: «Για μεταγραφή θα το επαναλάβω δεν έχω κάτι να ανακοινώσω».