Χάλασαν το ιστορικό ντεμπούτο οι Σουηδοί (vid)

Δεν τα κατάφεραν οι κυπελλούχοι που ηττήθηκαν με 3-0 από την Έλφσμποργκ

Δεν τα κατάφερε στο πρώτο της ιστορικό παιχνίδι στην Ευρώπη η Πάφος που ηττήθηκε με 3-0 από την Έλφσμποργκ. Η σουηδική ομάδα εκμεταλλεύτηκε τις φάσεις που τις δόθηκαν και πήρε ισχυρό προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Α' Μέρος

Η ομάδα της Πάφου μπήκε κάπως μουδιασμένη τα πρώτα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο. Από την άλλη η Έλφσμποργκ η οποία είναι πιο έτοιμη ομάδα το εκμεταλλεύτηκε αυτό και προσπάθησε να πιέσει από νωρίς.

Λίγο πριν το πρώτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 9ο λεπτό οι Σουηδοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ του αγώνα μετά από λάθος στην άμυνα της Πάφου ο Μπ.Ζένελι το εκμεταλλεύτηκε και με πλασέ νίκησε τον Ίβουσιτς γράφοντας το 1-0.

Η Πάφος αντέδρασε μετά το γρήγορο γκολ που δέχθηκε και έγινε πιο απειλητική προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση. Λίγο έλειψε να το καταφέρει στο 19ο λεπτό με τον Ζάιρο που βγήκε τετ-α-τετ με τον Πέτερσον αλλά ο Βραζιλιάνος επιθετικός καθυστέρησε να πλασάρει με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας της Έλφσμποργκ να κλείνει τη γωνιά του και να απεκρούει.

Στο 32ο λεπτό η παφιακή ομάδα απείλησε και πάλι με τον Μελούσο να πιάνει τη κεφαλιά μέσα στη περιοχή μετά από σέντρα του Κορέια αλλά να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Τάνκοβιτς να απειλήσει μετά απο απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά ο τερματοφύλακας της Έλφσμποργκ απέκρουσε σε κόρνερ.

Το πρώτο ημίχρονο τελειώσε με την Έλφσμποργκ να προηγείται 1-0 της Πάφου.

Β' Μέρος
Η Έλφσμποργκ ήταν η ομάδα που μπήκε και πάλι καλύτερα όπως και στο πρώτο ημίχρονο και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Ίβουσιτς.

Το χειρότερο σενάριο για την Πάφο ήρθε στο 56ο λεπτό καθώς η Έλφσμποργκ κέρδισε πέναλτι μετά απο παρέμβαση του Var. Ο Μελούσο μετά απο κράτημα στον Κασέμ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη και άφησε την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Α.Ζένελι που αστόχησε με τη μπάλα να κτυπάει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Χουλντ πλάσαρε και σημειώσε το δεύτερο γκολ.

Το γκολ του Χουλντ έδωσε αυτοπεποίθηση στους ποδοσφαιριστές της Έλφσμποργκ που έψαξαν και τρίτο γκολ. Από την άλλη η Πάφος προσπάθησε μέσω αντεπιθέσεων να φτάσει στην περιοχή των Σουδών χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνει.
Η Έλφσμποργκ σημειώσε και τρίτο γκολ με τον Μπαιντού να κλέβει τη μπάλα και να δίνει τη πάσα στον Φρικ ο οποίος πλάσαρε και έγραψε το 3-0.

Η Πάφος έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 87ο λεπτό για να μειώσει στο σκορ με τον Τζάτζα από πλεονεκτική θέση να κάνει το πλασέ αλλά να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από την εστία του Πέτερσον.

Έτσι λοιπόν η Έλφσμποργκ πήρε τη νίκη και συγχρόνως ένα ισχυρό προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση.

To 24sports σας μεταδίδει την εξέλιξη του αγώνα ΕΔΩ.

Έλφσμποργκ: Πέτερσον, Γέγκμπε, Χένρικσον, Χόλμεν, Α.Ζένελι (71′ Γεμπάρα), Μπάιντου, Χέτλουντ (71′ Καίμπ), Ούμα (64′ Μπάλντουρσον), Κάσεμ (64′ Φρικ), Χουλντ, Μπ.Ζένελι.

Στον πάγκο: Άπερμπεργκ, Σόρενσεν, Μπάλντουρσον, Γκούντμποντσον, Λάρσον, Μπντουλάι, Φρικ, Κάιμπ, Γεμπάρα, Σόντερμπεργκ

Πάφος: Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα, Γκολντάρ, Πελάτζιο, Μπρούνο, Ζάιρο (79′ Τζάτζα), Τάνκοβιτς (60′ Πηλέας), Ναμ (46′ Βαλακάρι), Ντράγκομιρ, Κορέια (79′ Μ.Ηλία).

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Πηλέας, Τζάτζα, Βαλακάρι, Τουμάσι, Νταλίνια, Ηλία, Εύζωνα, Κολώτας

Σκόρερ: 9'Μπ,Ζένελι,59'Χουλντ,82'Φρικ/-

Κίτρινες: Ούμα/Ζάιρο

Aποβολές: -/Μελούσο

Διαιτητής: Ντμίτρο Παντσίσιν (Ουκρανία)

VAR / AVAR (Ολλανδία): Κλέι Ρούπερτ / Ινγκμάρ Όοστρομ