Στην επόμενη φάση με τεσσάρα η «Κυρία» (vid)

Με 4-1 κέρδισε τον Ολυμπιακό και πάει στην επόμενη φάση η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση επικράτησε με 4-1 του Ολυμπιακού εκτός έδρας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Σκόρερ για την ομάδα της Ανόρθωσης ο Παρούτης στο 49ο , ο Λόπες στο 62o , 82ο και ο Ίλιεφ στο 67. Ενώ για τον Ολυμπιακό σκόραρε ο Τόσκα στο 90ο λεπτό

Α΄ Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα της Ανόρθωσης να κρατάει περισσότερο μπάλα και να δημιουργεί ενώ από την άλλη η γηπεδούχος ομάδα ήθελε να κτυπήσει στην κόντρα. Από το 15ο λεπτό και έπειτα ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει κατά πολύ.

Ο χρόνος κυλούσε χωρίς κάτι το αξιολογώ μέχρι το 32ο λεπτό. Εκεί ο Αρτυματάς υπέπεσε σε λάθος γύρισμα με τον Βιεϊρίνια να κλέβει την μπάλα και να ανατρέπετε από τον Αρτύματα.

Με την φάση να ελέγχετε μέσο VAR αν ήταν εντός ή εκτός περιοχής με την απόφαση να ήταν εκτός.

Η ομάδα του Νικολάου μέτα το μισάωρο είχε ανεβεί. Ωστόσο η ομάδα του Οκκά στο 40ο λεπτό βρήκε το οριζόντιο δοκάρι από κεφαλιά του Χρυσοστόμου μέσα από εκτέλεση κόρνερ. Αυτή ήταν η τελευταία αξιόλογη ευκαιρία στο πρώτο μέρος οπου τέλειωσε στην λευκή ισοπαλία.

Β΄ Ημίχρονο

Η Ανόρθωση με την έναρξη του 2ου μέρους ο Οκκάς προέβη σε 3 αλλαγές.

Ο Παρούτης στο 50ο λεπτό έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να κτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και στην επιστροφή της να καταλήγει στα ποδιά του Παρούτη οπου με νέο σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Με την Ανόρθωση στην συνέχεια να κρατάει περισσότερο μπάλα.

Η «Κυριά» συνέχισε την καλή εμφάνιση της στο 2ο μέρος και μέσα σε ένα τετράλεπτο σκόραρε άλλες 2 φορες για να κλειδώσει την νίκη πρόκριση. Με τους Λόπες στο 63ο και τον Ίλιεφ στο 67ο.

Ο πρώτος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή ενώ ο δεύτερος από γύρισμα του Θεοδώρου έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή. Η Ανόρθωση κερδισε πέναλτι στο 81ο λεπτό σε χέρι από ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού.

Το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Λόπες το επόμενο λεπτο. Ο Ολυμπιακός πέτυχε το γκολ τις τιμής στο 90ο λεπτό με τον Τόσκα που έφυγε στην κόντρα και με ωραίο πλασέ έκανε το 4-1. Κάπως έτσι τέλειωσε ο αγώνας με την Ανόρθωση να επικρατεί με 4-1.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ολυμπιακός: Κυριάκου, Μαουρίσιο, ( 61. Μπέϊτς)  Γαβριήλ, Μιχαηλίδης, Ιγνατίδης, ( 83. Γεωργίου) Κοντός, (61.  Μορέιρα) Καράντωνας, Βιεϊρίνια, ( 67. Μ. Χαραλάμπους) Χρίστου, Βαγιαννίδης,  (61. Τόσκα) Στεφάνου.

Στον πάγκο: Κίσσας, Προκοπίου, Σπύρου, Μπεν-Κμαγιάλ, Μορέιρα, Τόσκα, Μπέϊτς, Δ.Χαραλάμπους, Καραγιάννης, Μ.Χαραλάμπους, Γεωργίου, Ζοάο Μάριο

Ανόρθωση: Κεραυνός, Σταμούλης, (46. Κονσεϊσάο)  Μλάντοβιτς, Χρυσόπουλος, Κίκο, ( 73. Μιχάλας)  Αρτυματάς, (46. Λόπες) Χρυσοστόμου, Ρόγκουλιτς, (46. Σ. Χαραλάμπους) Θεοδώρου, Παρούτης, Ίλιεφ. ( 73. Ε. Χαραλάμπους)

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Ζίβκοβιτς, Μουγκαμπί, Σ. Χαραλάμπους, Λόπες, Γκιούρτσο, Κονσεϊσάο, Μιχάλας, Μάρκου. Ε. Χαραλάμπους.

Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
VAR: Φελλάς Κωνσταντίνος
Σκόρερ: 90. Τόσκα / 49. Παρούτης, 62. , 82. (Π) Λόπες, 67. Ίλιεφ,
Κίτρινες: Βαγιαννίδης, Γεωργίου  / Θεοδώρου, Αρτυματάς, Ίλιεφ,