Ξέσπασε σάλος με γκολ στο Χιλή-Βολιβία (vid)

Οι Βολιβιανοί φωνάζουν ότι δεν τηρήθηκε το Fair Play

Τα ξημερώματα, ώρα Ελλάδας, σε παιχνίδι για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2026, η Βολιβία νίκησε, εκτός έδρας, για πρώτη φορά από το 1998, επικρατώντας 2-1 της Χιλής.

Στο 39ο λεπτό, ο Εντουάρντο Βάργκας ισοφάρισε, 1-1, για λογαριασμό της Χιλής, ωστόσο, ακολούθησε σύρραξη μεταξύ των παικτών.

Συγκεκριμένα, σε φάση που δεν εντόπισε ο σκηνοθέτης της τηλεοπτικής παραγωγής του αγώνα, ο Βάργκας βρέθηκε μπροστά σε κενό τέρμα και σκόραρε. Δευτερόλεπτα πριν, ο τερματοφύλακας της Βολιβίας, ο Κάρλος Λάμπε, έπεσε στο χορτάρι λόγω τραυματισμού. Οι Βολιβιανοί θεωρούν ότι ο Βάργκας έπρεπε να τηρήσει το Fair Play και δεν το έκανε.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αντικαταστάθηκε ο τερματοφύλακας της Βολιβίας.