Νικητές στο ντέρμπι των ουραγών… οι Αθηαινίτες (vid)

Σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό αντίκρισμα, ο Οθέλλος κέρδισε την ΑΕΖ (3-1)

Ο Οθέλλος επικράτησε στο «Αμμόχωστος» της ΑΕΖ με 3-1 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Β΄ Φάσης. Σκόρερ για τους νικητές οι Πιχ (5’) και Σανγκαρέ (73’ και 77’). Για την ΑΕΖ ισοφάρισε προσωρινά ο Κλε (24’). Τρίποντο χωρίς βαθμολογικό αντίκρισμα για την ομάδα της Αθηαίνου, η οποία μαζί με τον αντίπαλος της γνωρίζουν πως η νέα σεζόν θα τους βρει στη δεύτερη κατηγορία.

Α΄ Ημίχρονο

Η γηπεδούχος ομάδα μπήκε στον αγώνα με γκολ από τα αποδυτήρια, αφού μόλις στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης με τον Πιχ, ο οποίος βρήκε δίκτυα με σουτ εκτός περιοχής.

Ακολούθως, οι δύο ομάδες είχαν τις δίκες τους ευκαιρίες, χωρίς όμως κάποια από αυτές να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Στο 24ο λεπτό η ΑΕΖ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με πολύ ωραίο σουτ εντός περιοχής από τον Κλε.

Στην πορεία δεν άλλαξε κάτι, με το 1-1 να αποτελεί το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Ισορροπημένο ήταν στο ξεκίνημα του το δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να έχουν ορισμένες αξιόλογες στιγμές.

Τα δεδομένα του αγώνα αλλάξαν στο 64ο λεπτό και μετά την είσοδο του Σανγκαρέ στο παιχνίδι, ο οποίος σκόραρε δις (73’ και 77’).

Στο πρώτο του τέρμα η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα, ενώ το δεύτερο προήλθε από προσωπική του ενέργεια.

Στην πορεία δεν άλλαξε κάτι και ο Οθέλλος πήρε μια νίκη χωρίς βαθμολογικό αντίκρισμα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Οθέλλος : Τζιακουρής, Γιάνσεν, Κ. Κυριάκου, Χριστοδούλου, ( 83. Μιτσής ) Σούτο, (64. Ιωάννου ) Μπραμπίγια, Κατσιατή, ( 64. Σανγκαρέ ) Χατζηπασχάλης, Σλάβικ, ( 64. Ανάνγκ ) Κόπας, Πιχ (78. Ράμος)

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μαλλουρή, Ράμος, Σανγκαρέ, Καστάνας, Παυλή, Ανάνγκ, Μαϊσουράντζε, Μιτσής, Ιωάννου

AEZ: Στυλιανού, Παστελλής, Χ. Αντωνίου, Ρόχα, ( 70. Ντιγκινί) Βαλτή, Ελευθερίου, Σιφνέος, Χρίστου, Σαμπό, Ταβάρες,(78. Αρτζούμα) Ιωσηφίδης (70. Χαραλάμπους )

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Ε. Αντωνίου, Χαραλάμπους, Αρτζούμα, Ρουίθ, Ντιγκινί, Πελοπίδα

Διαιτητής: Νικολας Λιοτατής

VAR: Κώστα Ροβέρτος

Σκόρερ: 4. Πιχ, 73. , 77. Σανγκαρέ, / 24. Κλε

Κίτρινες: - / -