Αποχαιρετά με εντός έδρας τριάρα (vid)

Στον τελευταίο του αγώνα ως γηπεδούχος, ο Οθέλλος κέρδισε τη Δόξα (3-0)

Αδιάφορη νίκη με 3-0  για τον Οθέλλο απέναντι στην Δόξα στο πλαίσιο της 13η αγωνιστικής του πρωταθλήματος στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή».

Το σκορ άνοιξε με κεφαλιά ο Χριστοδούλου στο (6’) ενώ ο Σανγκαρέ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο (29’) μετά από σουτ που κόντραρε στο Τάντι και κατέληξε στα δίχτυα του Κυριάκου. Το 3-0 σημείωσε ξανά ο Σανγκαρέ μετά από ασίστ του Ράμος, βάζοντας το δεύτερο του προσωπικό τέρμα.

Δοκάρι είχε η Δόξα με τον Ασάντε στο (58’) ενώ με δέκα ολοκλήρωσε η Δόξα λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Βαγγέλη Κυριάκου στο (86’).

Ο Οθέλλος με αυτή την νίκη ξεπερνάει την Δόξα στην βαθμολογία και πιάνει τους 33 βαθμούς αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στους 32.

Α ημίχρονο:

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε όπως αναμενόταν με τους γηπεδούχους να κρατούν περισσότερο την μπάλα και να διαχειρίζονται εξαιρετικά την κατοχή.

Ωστόσο στην πρώτη φάση του παιχνιδιού, στο 6ο λεπτό ο Οθέλλος άνοιξε το σκορ μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Χριστοδούλου που ήταν ολομόναχος στο πρώτο δοκάρι, σκόραρε σημειώνοντας το 1-0.

Η Δόξα στην συνέχεια κράτησε αυτή περισσότερο μπάλα και η πρώτη καλή στιγμή για την ίδια ήρθε στο 13ο λεπτό με σουτ του Χάνι, αλλά απέκρουσε ο Τζιακούρης.

Η πίεση συνεχίστηκε και έξι λεπτά αργότερα η Δόξα απείλησε ξανά με νέο σουτ από τον Ασάντε, από καλό σημείο εντός της περιοχής αλλά η μπάλα πήγε έξω.

Το επόμενο δεκάλεπτο ήταν του Οθέλλου που πήρε ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η ομάδα του Κώστα Σακκά μετά από αντεπίθεση, στο 29ο λεπτό ο Σανγκαρέ πήγε στο ένας εναντίον ενός και μετά από σουτ από την επανορθωτική, η μπάλα κόντραρε στον Τάντι και νίκησε τον Κυριάκου σημειώνοντας το 2-0.

Προσπαθεί να αντίδραση η ομάδα της Δόξας και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 37ο λεπτό ένα σουτ του Βαγγέλη Κυριάκου από μακριά, πέρασε μόλις έξω από το κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα του Οθέλλου.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 2-0.

Β ημίχρονο:

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Δόξα να ήταν πιο ενεργητική με τις πρωτοβουλίες των κινήσεων.

Η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε από τους φιλοξενούμενους και τον Ασάντε στο 58ο λεπτό. Μετά από εξαιρετική μπαλιά από την άμυνα και πίσω από την πλάτη της άμυνας του Οθέλλου, ο Ασάντε κέρδισε τον Γιάνσεν αλλά όχι τον Τζιακουρή αφού το κρέμασμα του σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

Έλεγξε την κυκλοφορία και την κατοχή της μπάλας η Δόξα στο επόμενο διάστημα, αλλά δεν δημιούργησε κάτι το αξιόλογο.

Ακόμη μια ευκαιρία για την Δόξα με ένα πλασέ του Χάρη Κυριάκου από το ύψος της επανορθωτικής στο 75ο λεπτό πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Τζιακουρή.

Πέντε λεπτά αργότερα, στην πρώτη μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους  στο δεύτερο μέρος, ο Σανγκαρέ σημείωσε το 3-0 για τον Οθέλλο μετά από ασίστ του Ράμος από πλάγια αριστερά.

Ενώ με 10 ολοκλήρωσε η Δόξα λόγω κόκκινης κάρτας που δέχθηκε ο Βαγγέλης Κυριάκου για σπρώξιμο ως τελευταίος παίκτης στον Μαϊσουράτζε μετά από αντεπίθεση των γηπεδούχων.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το παιχνίδι για τις δύο ομάδες, με τον Οθέλλο να παίρνει την νίκη με 3-0.

<iframe width="100%" height="550" src="https://www.youtube.com/embed/x5h9b_Ayb-0" title="ΟΘΕΛΛΟΣ - ΔΟΞΑ ( 3 - 0 ) Β΄ Φάση 13η Αγωνιστική 07.05.2024" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" referrerpolicy="strict-origin-when-cross-origin" allowfullscreen></iframe>

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Οθέλλος: Τζιακουρής, Γιάνσεν, Κυριάκου, Χριστοδούλου(Μαϊσουράτζε 84'), Μπραμπίγια(Μιτσή 84'), Σανγκαρέ, Χατζηπασχάλης, Σλάβικ, Κόπας, Πιχ (Ράμος76'), Ιωάννου(Ανάνγκ 64').

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μαλλούρη, Κατσιάτη, Καστάνας, Ζαμάνης, Μιτσή, Ράμος, Μαϊσουράτζε, Ανάνγκ, Παυλή.

Δόξα:  Π.Κυριάκου, Τάντι, Φοφανά, Ναμπί, Αλσέους (Τραϊτσέφσκι 79'), Αντωνιάδης, Β.Κυριάκου, Χ.Κυριάκου, Μέσκα(Σαντίκ 64'), Ασάντε(Λοϊζίδης 74'), Χάνι(Τρούγιτς 64').

Στον πάγκο: Αντωνίου, Μανουσόπουλος, Τρούγιτς, Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Λοϊζίδης, Ερωτοκρίτου, Αποστόλου.

Σκόρερ: Χριστοδούλου 6', Σανγκαρέ 29' 79' /-

Κίτρινες: Χριστοδούλου, Πίχ, Κυριάκου, Γιάνσεν / Φοφανά

Αποβολές: -/ Ε. Κυριάκου

Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας