Έκλεισαν ραντεβού στον τελικό του ποδοσφαιρικού τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων Γαλλία και Ισπανία

Γαλλία και Ισπανία προκρίθηκαν στον τελικό του ποδοσφαιρικού τουρνουά στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου, ξεπερνώντας τα εμπόδια Αιγύπτου και Μαρόκου αντίστοιχα.

Προκρίθηκαν στον τελικό του ποδοσφαιρικού τουρνουά στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου Γαλλία και Ισπανία!

Από τη μία, οι οικοδεσπότες δυσκολεύτηκαν, αλλά τελικά κατάφεραν να κάμψουν στην παράταση την αντίσταση της αξιόμαχης Αιγύπτου, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 3-1 μετά το ισόπαλο 1-1 στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ, οι Αφρικανοί σόκαραν τους γηπεδούχους, με τον Σαμπέρ να ανοίγει το σκορ στο 62', όμως η ομάδα του Τιερί Ανρί βρήκε απάντηση λίγο πριν το φινάλε, με τον Ματετά να ισοφαρίζει στο 83'. Ο ημιτελικό οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση, με τον Φαγέντ να αφήνει την Αίγυπτο με παίκτη λιγότερο από το 92', όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στη συνέχεια, η Γαλλία κυριάρχησε και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον Ματετά να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 99', ενώ ο Ολίσε διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 108'.

Στον έτερο ημιτελικό, το Μαρόκο αιφνιδίασε την Ισπανία, βάζοντας της πίσω στο σκορ στο 37 της μεταξύ τους αναμέτρησης, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ραχίμι, όμως η «ρόχα» αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, αρχικά ισοφαρίζοντας με τον Φερμίν Λόπεθ, και στη συνέχεια πανηγυρίζοντας την πολυπόθητη νίκη με γκολ του Σάντσες, στο 85'!

Έτσι, Γαλλία και Ισπανία θα διεκδικήσουν το χρυσό μετάλλιο στον μεγάλο τελικό που θα διεξαχθεί στο «Παρκ ντε Πρενς» την Παρασκευή 9/8 στις 19:00, ενώ Μαρόκο και Αίγυπτος θα κοντραριστούν με φόντο το χάλκινο μετάλλιο, την Πέμπτη στις 18:00.

Πηγή: Sport-fm.gr

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Τελευταία Ενημέρωση