Με γκολ στο 98' η Σίτι πήρε βαθμό κόντρα στην Άρσεναλ! (vid)

Έληξε χωρίς νικητή η απίστευτη ματσάρα στο «Etihad»

Αφού δεν έχασε και απόψε στο «Etihad» ίσως δεν χάσει ποτέ η Σίτι. Οι «πολίτες» ήρθαν ισόπαλοι 2-2 στο μεγάλο ντέρμπι με την Άρσεναλ αλλά για να τα καταφέρουν χρειάστηκαν ένα γκολ του Τζον Στόουν στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων. Με δέκα παίκτες σε όλο το 2ο μέρος οι «κανονιέρηδες» που δεν έχουν νίκη στην έδρα της Σίτι από το 2015! Πρώτη με 13 βαθμούς η ομάδα του Γκουαρδιόλα, στους 11 η Άρσεναλ.

Η Σίτι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο 7’ ο Μπερνάρντο Σίλβα έστρωσε στον Γκιντογκάν αλλά εκείνος σούταρε άστοχα από το ύψος του πέναλτι ενώ στο 9’ ο Σαβίνιο πέρασε όμορφα κάθετα στον Χάαλαντ κι εκείνος πλάσαρε για το 1-0.

Μάλιστα στο 15ο λεπτό ο Γκιντογκάν εκτέλεσε όμορφα ένα φάουλ και η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Ραγιά ενώ στο 21’ ο Γκουαρδιόλα είδε τον Ρόδρι να αποχωρεί τραυματίας κι ένα λεπτά μετά ο Μαρτινέλι έστρωσε έξω στον Καλαφιόρι κι εκείνος με ένα πανέμορφο σουτ έγραψε το 1-1.

Η Σίτι είχε την κατοχή αλλά στο 38ο λεπτό ο Σακά εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γκάμπριελ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο και στο 42’ ο Μαρτινέλι έκανε νέο γύρισμα από αριστερά και ο Τροσάρ πλάσαρε άστοχα από το πέναλτι. Και τελικά στο 45+1’ ο Σακά εκτέλεσε ένα ακόμη κόρνερ και ο Γκάμπριελ με απίθανη κεφαλιά έκανε το 1-2. Ωστόσο στο 45+8’ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες καθώς ο Τροσάρ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα επειδή έδιωξε την μπάλα μακριά μετά το σφύριγμα του Μάικ Όλιβερ!

Η Σίτι πίεσε από την αρχή στην επανάληψη, ο Αρτέτα έριξε τον Γουάιτ αντί του Σακά και στο 48’ ο Γουόκερ έκανε το γέμισμα από δεξιά, ο Χάαλαντ πήρε την κεφαλιά και ο Ραγιά μπλόκαρε.

Στο 53’ ο Ντίας έπιασε το μακρινό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω και στο 57’ ο Γουόκερ έπιασε ένα ακόμη μακρινό σουτ και ο Ραγιά έσωσε. Στο 59’ μετά από σέντρα από δεξιά ο Χάαλαντ πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι και ο Ραγιά πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση χαμηλά.

Στο 62ο λεπτό ο Γκβάρντιολ έκανε το σουτ από το πέναλτι και ο Ραγιά έσωσε και πάλι και στο 87’ ο Κροάτης έπιασε νέο όμορφο σουτ από τα όρια της περιοχής και ο Ραγιά έπεσε και απομάκρυνε.

Τελικά στο 90+8' ο Ραγιά είπε όχι εντυπωσιακά και σε πλασέ του Κόβατσιτς αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Στόουνς και σε κενή εστία έκανε το 2-2

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ (78’ Στόουνς), Ακάντζι, Ντίας, Γκβάρντιολ, Ρόδρι (21’ Κόβατσιτς), Γκιντογκάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Σαβίνο (78’ Γκρίλις), Ντοκού (69’ Φόντεν), Χάαλαντ

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ραγιά, Τίμπερ (90+2’ Λιούις Σκέλι), Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Καλαφιόρι (74’ Κίβιορ), Παρτέι, Ράις, Χάβερτς, Σακά (46’ Γουάιτ), Μαρτινέλι (87’ Ζεσούς), Τροσάρ