«Tέζαρε» τη Γιουβέντους η Στουτγκάρδη (vid)

Ήταν ανώτερη καθόλη τη διάρκεια του αγώνα

Καταπληκτική Στουτγκάρδη, άλωσε τη Γιουβέντους στο Τορίνο και παρότι σπατάλησε πολλές ευκαρίες, χάνοντας μάλιστα και πέναλτι με τον Μιγιό, κατάφερε να πάρει μεγάλο διπλό χάρη σε γκολ του Τουρέ (0-1), την πρώτη της στο φετινό Champions League.

Από την αρχή έως το τέλος οι Σουηβοί ήταν ανώτεροι από τη «Γηραιά Κυρία» και παίζοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο κατάφερναν και έφταναν με ευκολία στην περιοχή των μπιανκονέρι.

Οι πρώτες φάσεις δεν άργησαν να έρθουν, με την Στουτγκάρδη να χάνει τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο 28', όταν μετά από ωραία ενέργεια του Μιγιό και κάθετη, ο Ντεμίροβιτς σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Περίν.

Το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα και το δεύτερο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Οι φιλοξενούμενοι μόνιμα μπροστά, προσπαθώντας να δημιουργήσουν, με τη Γιουβέντους να αρκείται σε παθητικό ρόλο.

Ο Ουντάφ σκόραρε αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για χέρι, ενώ λίγα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90', ο Μιγιό έχασε τεράστια ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, καθώς αστόχησε σε πέναλτι.

Ή καλύτερα το έπιασε ο Περίν, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο έμοιαζε απροσπέλαστος. Μέχρι να έρθει στο 90'+2' ο Μπιλάλ Τουρέ, ο οποίος λύτρωσε την ομάδα του και της χάρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό Champions League.

Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη ήττα της Γιούβε μέσα στη σεζόν, η οποία μετρούσε μέχρι στιγμής 10 παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Ευρώπη χωρίς να έχει χάσει.

Από την άλλη η Στουτγκάρδη παρουσίασε για ακόμα μια φορά εξαιρετικό πρόσωπο, μετά την εμφάνισή της στο Μπερναμπέου, καταφέρνοντας να εξαργυρώσει αυτήν τη φορά την πολύ καλή της εικόνα με το τρίποντο.