Τρένο η Άστον Βίλα και… άντε πιάστε την! (vid)

Με συνοπτικές διαδικασίες καθάρισε και την Μπολόνια

Τρένο δίχως στάσεις η Άστον Βίλα! Η ομάδα του Ουνάι Έμερι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και το επιβεβαίωσε για ακόμη μια φορά, καθαρίζοντας με σκορ 2-0 την Μπολόνια.

Ένα τρίποντο το οποίο ήταν το τρίτο σε ισάριθμες αναμετρήσεις για τους Άγγλους στη League Phase του Champions League, ούσα η πρώτη ομάδα στη φετινή σεζόν που το πετυχαίνει αυτό. Παράλληλα, οι Ιταλοί απογοητεύουν αφού έχουν μόλις ένα βαθμό και δείχνουν ξεκάθαρο πρόβλημα στην μετουσίωση των ευκαιριών τους σε γκολ.

Εξαιρετικός ο ρυθμός στο παιχνίδι από το ξεκίνημά του, με τον Νταλινγκά να έχει μια μεγάλη ευκαιρία για να παγώσει το «Vila Park» στο 8ο λεπτό αλλά ο Ντίμπου Μαρτίνες του στέρησε το γκολ. Η Βίλα απάντησε στις ευκαιρίες στο 22’ με τον Ντουράν, ενώ είχε άλλες δύο μεγάλες φάσεις στο φινάλε του ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, ο Ρότζερς δεν κατάφερε να σκοράρει και το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στο δεύτερο 45λεπτο και χτύπησαν το καμπανάκι στο 49’ με τον Μπέιλι. Τελικά, έξι λεπτά αργότερα ο ΜακΓκιν ήρθε για να δώσει τη λύση, όταν εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση και η μπάλα πέρασε απ’ όλους, καταλήγοντας στο βάθος της εστίας του Σκορούπσκι για το 1-0.

Στο 64ο λεπτό δε, η Άστον Βίλα κλείδωσε το τριποντο με τον συνήθη ύποπτο Τζον Ντουράν, να βάζει για ένα ακόμη παιχνίδι το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς, γράφοντας το 2-0. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να αντιδράσουν και είχαν την ευκαιρία τους στο 86’ με τον Μπεουκέμα να μην καταφέρνει να σκοράρει. Με το σκορ να μένει ως είχε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι Πινέιρο.