Φιλική ήττα από την Γκενκ ο ΠΑΟΚ

Έβγαλε αμυντικά ζητήματα

Γνώρισε φιλική ήττα από τη Γκενκ ο ΠΑΟΚ.

Παρότι παρουσίασε αρκετά θετικά στοιχεία στη φιλική αναμέτρηση διάρκειας 120 λεπτών που διεξήχθη στο Χορστ της Ολλανδίας, ο «Δικέφαλος του Βορρά» πλήρωσε τα αμυντικά του λάθη και την αρνητική παρουσία του στο πρώτο μισάωρο του ματς (δέχθηκε δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο) και τελικά ηττήθηκε με 3-1.

Ο Μουργκ έχασε πέναλτι στο 47’ και ο Μπάμπα ήταν ο σκόρερ για τον ΠΑΟΚ στο 55’, με την ομάδα του Λουτσέσκου να φτιάχνει ευκαιρίες για να φτάσει στην ισοφάριση, πριν οι Βέλγοι πετύχουν το τρίτο τους γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 84’.

Επόμενο φιλικό για τον ΠΑΟΚ κόντρα στην επίσης Βέλγικη, Σεν Ζιλουάζ, το Σάββατο 13/7 στις 15:00, ενώ την ίδια μέρα θα τεθεί αντιμέτωπος και με την ολλανδική Φίτεσε (13/7, 20:00)

Στο μυαλό του κόουτς:

Στο πρώτο 60λεπτο, ο Ρασβάν Λουτσέσκου παρέταξε ενδεκάδα με τον Κοτάρσκι κάτω από τα δοκάρια, τους Ότο, Εκόνγκ, Κουλιεράκη και Μπάμπα τετράδα της άμυνας, τους Μαντί Καμαρά και Τσιγγάρα δίδυμο στα χαφ, ενώ ο Ντεσπόντο που ξεπέρασε πλήρως τις ενοχλήσεις που τον ταλαιπώρησαν, ξεκίνησε στο δεξί άκρο της επίθεσης, με τον Τάισον στο αριστερό και με τον Μουργκ πίσω από τον πιο προωθημένο, Σαμάτα.

Στο δεύτερο μισό του φιλικού, ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε τον Τσιφτσή τερματοφύλακα, τους Ράφα Σοάρες, Μιχαηλίδη, Νάσμπεργκ και Σάστρε τετράδα άμυνας, τους Σβαμπ, Θυμιάνη στον άξονα και με τους Βιεϊρίνια, Τάισον και Κωνσταντέλια πίσω από τον Μπράντον Τόμας. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν επίσης οι Σμυρλής, Γκούμας, Τσοπούρογλου, Τσαούσης και Κουαλιάτα.

Το ματς:

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ «μουδιασμένος» την αναμέτρηση, με την Γκενκ να πιέζει πολύ ψηλά από τα πρώτα λεπτά. Μάλιστα, οι Βέλγοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν, στο 5ο λεπτό, όταν ο Στέρνμπεργκ έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια από την αριστερή πλευρά της Γκενκ, ταλαιπωρώντας τους αμυντικούς και πλασάροντας εύστοχα από πλάγια θέση, για το 1-0.

Στο 8’ ο ΠΑΟΚ πάτησε για πρώτη φορά στην αντίπαλη περιοχή, με τον Ντεσπόντοφ να κάνει όμορφο τακουνάκι για τον Μπάμπα, αλλά με τη σέντρα του δεύτερου να απομακρύνεται από την άμυνα, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση (9’), η Γκενκ σκόραρε ξανά, με τον Στέρνμπεργκ να βάζει ξανά δύσκολα στον Ότο, πριν σερβίρει την ασίστ στον Στέκερς, ο οποίος νίκησε τον Κοτάρσκι με υπέροχο φαλτσαριστό πλασέ στην κίνηση!

Παρότι είχε πάρει μεγάλο προβάδισμα από νωρίς, η Γκενκ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ ο ΠΑΟΚ αδυνατούσε να φανεί απειλητικός. Στο 28’ ο Τσιγγάρας έκλεψε ψηλά στο γήπεδο και προσπάθησε να συνεργαστεί με τον Μουργκ, αλλά δεν κατάφερε να βγάλει τελική προσπάθεια, και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το απογοητευτικό για τον «Δικέφαλο του βορρά», πρώτο ημίωρο.

Το δεύτερο μισάωρο ξεκίνησε μετά από μικρή διακοπή και με τον Λουτσέσκου να αντικαθιστά αναγκαστικά τον Ότο με τον Σάστρε, λόγω κάποιων ενοχλήσεων που αισθάνθηκε ο Ισπανός μπακ στη βουβωνική χώρα. Σαφώς βελτιωμένος και πιο επιθετικός μετά τη διακοπή ο ΠΑΟΚ, με τον Τάισον να κουβαλάει ωραία την μπάλα και να πατά περιοχή, πριν δόσει στον Μπάμπα που δεν κατάφερε να βγάλει το γύρισμα, ενώ στο 45’ ο Βραζιλιάνος έκανε όμορφη σέντρα, αλλά ο προωθημένος Εκόνγκ δεν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά, παρότι βρέθηκε αμαρκάριστος σε πλεονεκτική θέση.

Στο 46’ ο ΠΑΟΚ πήρε πέναλτι, μετά από μαρκάρισμα του Καγέμπε στον Τσιγγάρα, αλλά ο Πέντερς απέκρουσε την εκτέλεση του Μουργκ πέφτοντας σωστά στην αριστερή του γωνία, ενώ στο 52’ οι Θεσσαλονικείς έχασαν νέα ευκαιρία, όταν ο Σάστρε σούταρε πάνω στον Πέντερς, μετά από σέντρα του Μπάμπα. Τελικά, ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ που άξιζε στο 55’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντεσπόντοφ και λάθος έξοδο του τερματοφύλακα .ης Γκενκ, ο Μπάμπα σκόραρε από κοντά με κεφαλιά για το 2-1! Μάλιστα είχε και νέα ευκαιρία στο 60’, με τον Τάισον να σουτάρει λίγο άουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένταση, αφού φίλοι της Γκενκ βρέθηκαν πίσω από τον πάγκο του ΠΑΟΚ και άνοιξαν εντονότατο διάλογο με τον Λουτσέσκου, πριν η κατάσταση ηρεμήσει με την επέμβαση των ψυχραιμότερων.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το δεύτερο μισό του φιλικού με τους Τσιφτσή, Ράφα Σοάρες, Μιχαηλίδη, Νάσμπεργκ, Σάστρε, Σβαμπ, Θυμιάνη, Βιεϊρίνια, Τάισον, Κωνσταντελιας και Μπράντον, με την ομάδα του Λουτσέσκου να βρίσκει ρυθμό μετά το πρώτο τέταρτο, φτιάχνοντας δύο ευκαιρίες για να φτάσει στην ισοφάριση στο 76’ και στο 77’. Αρχικά, ο Βιεϊρίνια σούταρε όμορφα αλλά άστοχα, μετά από υπέροχη πάσα του Θυμιάνη, ενώ στη συνέχεια ο Σμυρλής πλάσαρε με δύναμη από τα όρια της μεγάλης περιοχής, λίγο πάνω από την εστία. Τελικά, ήταν η Γκενκ εκείνη που σκόραρε ξανά, στο 84’ και κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον Ζεκίρι να εκμεταλλεύεται μια λάθος εκτίμηση του Τσιφτσή.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στο πρώτο 60λεπτο: Κοτάρσκι – Ότο (31’ Σάστρε), Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα – Καμαρά, Τσιγγάρας – Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Τάισον – Σαμάτα

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο 60λεπτο: Τσιφτσής - Ράφα Σοάρες, Μιχαηλίδης, Νάσμπεργκ (97’ Τσοπούτογλου), Σάστρε (92’ Γκούμας)- Σβαμπ, Θυμιάνης – Βιεϊρίνια (103’ Τσαούσης), Τάισον (72’ Σμυρλής), Κωνσταντελιας (97’ Κουαλιάτα)– Μπράντον