Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 0-2

Ζωντανή ενημέρωση από το Ελ Κλάσικο

Ώρα για τη «μητέρα των μαχών» του ισπανικού ποδοσφαίρου!

Η δράση στη La Liga συνεχίζεται για μια ακόμη αγωνιστική, με το σπουδαίο ματς του «Σαντιάγο Μπερναμπέου» ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και την Μπαρτσελόνα (26/10, 22:00), να δεσπόζει στο πρόγραμμα της 11ης «στροφής».

Οι δυο «αιώνιοι» προέρχονται από σημαντικές νίκες στο Champions League, με τους «μερένχες» να έχουν κάνει επική ανατροπή επί της Ντόρτμουντ, επικρατώντας 5-2, ενώ στη σκυτάλη πήρε η Μπαρτσελόνα που διέλυσε στο «Μονζουίκ» την Μπάγερν (4-1).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

72' Απίστευτα πράγματα, νέα τεράστια ευκαιρία για τη Ρεάλ, με τον Πένια να νικά ξανά τον Εμπαπέ!

70' Τεράστια ευκαιρία για τη Ρεάλ, Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μόντριτς, ο Μπέλιγχαμ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα όντας εντελώς αμαρκάριστος!

69' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα, έβγαλε ξανά ιδανική αντεπίθεση, αλλά ο Λεβαντόφσκι σούταρε ψηλά άουτ από πάρα πολύ πλεονεκτική θέση.

66' Απίστευτη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα, ο Λεβαντόφσκι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι προ κενής εστίας, μετά από γρήγορη αντεπίθεση και πάσα πάρε-βάλε του Ραφίνια!

61' Συρτό σουτ του Εμπαπέ από μακριά, μπλόκαρε εύκολα ο Πένια.

56' ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα! Υπέροχη σέντρα του Μπαλντέ από τα αριστερά, ο Λεβαντόφσκι χτύπησε ξανά και σκόραρε με πανέμορφη κεφαλιά! Δεύτερο γκολ μέσα σε τρία λεπτά για την Μπαρτσελόνα, η οποία παίρνει τώρα πολύ μεγάλο προβάδισμα νίκης στο Clasico!

54' ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα! Οι «μπλαουγκράνα» παγώνουν το «Μπαρναμπέου», με τον Κασάδο να βγάζει την κάθετη πάσα και με τον Λεβαντόφσκι να νικά τον Λούνιν με ιδανικό πλασέ, για το 0-1!

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 0-0.

39' Όμορφη συνεργασία σε μικρό χώρο για Πέδρι, Φερμίν και Λεβαντόφσκι, με τον τελευταίο να σουτάρει άουτ, ενώ ήταν και σε θέση οφσάιντ.

Ακυρώνεται για οφσάιντ το γκολ

30' ΓΚΟΛ για τη Ρεάλ Μαδρίτης! Ο Βάθκεθ έκανε την κάθετη στον Εμπαπέ και εκείνος τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 1-0.

28' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα, με τον Λούνιν να αποκρούει δυνατό μακρινό σουτ του Πέδρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης η άμυνα της Ρεάλ έδιωξε σε κόρνερ.

22' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ Μαδρίτης, με τον Τσουαμενί να κάνει την κάθετη πάσα για τον Βινίσιους και με τον Βραζιλιάνο να μπαίνει στη μεγάλη περιοχή με ατομική προσπάθεια, πλασάροντας άουτ από πολύ πλεονεκτική θέση!

21' Ατομική προσπάθεια του Ραφίνια μετά από πάσα του Γιαμάλ, σούταρε ψηλά άουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, επιλέγοντας να μην πασάρει στον Μπαλντέ.

15' Ο Πένια έκανε απίστευτη επέμβαση σε κοντινή προβολή του Μπέλιγχαμ, είχε δοθεί οφσάιντ του Εμπαπέ νωρίτερα.

10' Ο Γιαμάλ «έσκαψε» όμορφα την μπάλα για τον Λεβαντόφσκι, αλλά ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να κάνει το σουτ στην κίνηση, υπό την πίεση του Μιλιτάο.

4' Ο Βινίσιους πάτησε περιοχή με ατομική ενέργεια από τα δεξιά και πήρε το πρώτο κόρνερ του ντέρμπι μετά από παρέμβαση του Κουντέ.

- Σέντρα στην αναμέτρηση.

Ρεάλ Μαδρίτης: Λούνιν, Βάθκεθ, Ρίντιγκερ, Μεντί, Μιλιτάο, Τσουαμενί, Βαλβέρδε, Καμαβινγκά, Μπέλινγκχαμ, Βινίσιους, Εμπαπέ

Στον πάγκο: Φραν Γκονθάλεθ, Μόντριτς, Γκιουλέρ, Έντρικ, Βαγιέχο, Μπραΐμ Ντίαθ, Σεμπάγιος, Φραν Γκαρσία, Μέστερ

Μπαρτσελόνα: Πένια, Κουμπαρσί, Μπαλντέ, Κουντέ, Μαρτίνεθ, Κασαδό, Φερμίν, Πέδρι, Γιαμάλ, Ραφίνια, Λεβαντόφσκι

Στον πάγκο: Γκάβι, Φάτι, Τλορε, Πάου Βίκτορ, Όλμο, Ντε Γιονγκ, Σέζνι, Φορτ, Μαρτίν, Ντομίνγκεθ, Κότσεν

ΓΚΟΛ: -/54', 56' Λεβαντόφσκι