ΑΠΟΕΛ: Αυτοκαταστροφικότητα...

Σε ένα παιχνίδι με 16 -2 τελικές, με παίκτη περισσότερο για 40 λεπτά, το να μην κερδίζεις είναι τεράστια αποτυχία

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Δεν τα κατάφερε το ΑΠΟΕΛ που αδίκησε τον εαυτό του στην Ιρλανδία κόντρα σε μια πιο αδύνατη ομάδα μένοντας στην ισοπαλία 1-1 με την Σάμροκ Ρόβερς. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» που είχαν το προβάδισμα μέχρι το 92’ κι αγωνίζονταν με παίχτη περισσότερο «έχυσαν την καρδάρα με το γάλα» (έκφραση που ταιριάζει γάντι σε όσους διαλύουν ότι χτίζουν σε μια στιγμή).

Η ομάδα του Ντομίνκεζ έλεγχε τον αγώνα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δικαίως έφθασε στο τέρμα με τον Λαΐφη στο 58’, που ήταν ο κορυφαίος των πρωταθλητών. Ο Κύπριος κεντρικός αμυντικός που είναι ο ηγέτης στην άμυνα ήταν κι ο MVP της ομάδας, ωστόσο το τέρμα του δεν ήταν αρκετό.

Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι ελέγχοντας τον ρυθμό και καταγράφοντας αρκετές τελικές, με κύριο εκφραστή τον Μαρκίνιος. Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Βραζιλιάνος δοκίμασε τον Πολς ενώ μέχρι το 15’ βρήκε συνολικά τρεις τελικές. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου οι «Γαλαζοκίτρινοι» πίεσαν όμως δεν έφθασαν στο στόχο του τέρματος.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα αριθμητικά δεδομένα άλλαξαν καθώς μόλις στο 50’ η Σάμροκ έμεινε με ποδοσφαιριστή λιγότερο. Μόλις οχτώ λεπτά αργότερα ήρθε και το τέρμα με τον Λαΐφη κι όλα έδειχναν πως έπαιρναν τον δρόμο τους.

Τάσεις αυτοκαταστροφής

Κάπου εκεί όμως το ΑΠΟΕΛ έριξε στροφές και συχνά πυκνά χανόταν η συγκέντρωση. Ο Ντομίνκεζ προσπάθησε να φρεσκάρει την ομάδα βάζοντας μέσα τον Κατιρτζή αρχικά, τον Τσεμπάκ και τον Μπα συνέχεια και στο φινάλε τους Κόρμπου και Ντβάλι. Ιδιαίτερα η αλλαγή του Γεωργιανού ήταν ανεξήγητη, καθώς ήταν ο κορυφαίος και με αυτόν τον τρόπο ο προπονητής χάλασε το δίδυμο στα στόπερ.

Απ’ το 70’ κι έπειτα το φαινόμενο των εύκολων λαθών και των κενών χώρων στα μετόπισθεν έκανε έντονα την εμφάνιση του, με την Σάμροκ να προειδοποίει στο 74’. Το καμπανάκι ήχησε, ωστόσο κανείς στο ΑΠΟΕΛ δεν το άκουσε με αποτέλεσμα στο 92’ και μετά από ένα κόρνερ οι Ιρλανδοί να φθάσουν στην ισοφάριση, ρίχνοντας μια ηχηρή «σφαλιάρα στους Γαλαζοκίτρινους».

Στις δηλώσεις τους τόσο ο προπονητής όσο και οι Λαΐφης, Ελ Αραμπί και Κατιρτζής στάθηκαν στην έλλειψη συγκέντρωση, με τον Κύπριο αμυντικό να τονίζει πως μετά την αποβολή των Ιρλανδών η ομάδα του σταμάτησε να παίζει.

Χαμένη ευκαιρία

Επί της ουσίας το ΑΠΟΕΛ γκρέμισε ότι έχτισε με κόπο. Σε ένα παιχνίδι με 16 τελικές και μόλις 2 για τον αντίπαλο, με παίκτη περισσότερο για 40 λεπτά, το να μην κερδίζεις είναι μια τεράστια αποτυχία. Το μυαλό όλων σε κάποια φάση κι έπειτα πήγε στην ΑΕΚ (ακόμη και του προπονητή κάτι που φάνηκε απ’ τις αλλαγές), με αποτέλεσμα να την πατήσει.

Παρά ταύτα στην οικονομία του League Phase, ο βαθμός δεν λιγοστεύει τις πιθανότητες των «Γαλαζοκιτρίνων» για πρόκριση. Θυμίζουμε πως η 24 αναμένεται να κριθεί στους 6-8 βαθμούς.

Πλέον ο Ντομίνκεζ καλείται άμεσα να ανατρέψει το κακό κλίμα μετά τις δυο σερί ισοπαλίες (Ομόνοια 29Μ. και Σάμροκ) και γυρίσει τον διακόπτη στο ντέρμπι με την ΑΕΚ εκεί που ο αδιαπραγμάτευτος στόχος είναι νίκη και οι τρεις βαθμοί.