Σοκ στο 92' για τον ΑΠΟΕΛ

Έπαιξε με τη φωτιά και κάηκε η ομάδα του Ντομίνγκες

Δεν τα κατάφερε το ΑΠΟΕΛ να ξεκινήσει με το δεξί τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο League Phase του Κόνφερενς Λιγκ, καθώς εξήλθε ισόπαλος 1-1 με την Σάμροκ Ρόβερς μέσα στο Δουβλίνο.

Η ομάδα του Ζοσέ Ντομίνγκεζ κρατούσε τη νίκη μέχρι το 90+2’, καθώς ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 μετά από το γκολ του Λαΐφη στο 58ο λεπτό, όμως στις καθυστερήσεις μετά από κόρνερ και ολιγωρία της άμυνας ο Γουότς με κεφαλιά νίκησε τον Μπέλετς, μοιράζοντας από ένα βαθμό στις δύο ομάδες.

Σε γενικό πλαίσιο η ομάδα της Λευκωσίας ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο, ο οποίος από το 50’ έπαιζε με δέκα λόγω αποβολής του Φαρούτζια. Μπορούσε και για δεύτερο γκολ το ΑΠΟΕΛ, όμως απουσίασε η συγκέντρωση στην τελική πάσα και έτσι αρκέστηκε στην ισοπαλία.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος το ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά με σκοπό να φτάσει πρώτο στο γκολ.

Μόλις στο 2ο λεπτό χάθηκε καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ,με σουτ του Μαρκίνιος έδιωξε δύσκολα ο Πολς, ενώ τρία λεπτά μετά επιχείρησε σουτ ο Λαΐφης με την μπάλα να φεύγει έξω.

Οι γαλαζοκίτρινοι κρατούσαν μπάλα και προσπάθησαν να ξεκλειδώσουν την άμυνα των Ιρλανδών και στο 17’ απείλησε εκ νέου με σουτ του Μαρκίνιος η μπάλα πήγε έξω.

Η Σάμροκ προσπάθησε να κρατήσει και αυτή μπάλα χωρίς να τα καταφέρνει, με το ΑΠΟΕΛ να είχε τον έλεγχο του ματς, ωστόσο δυσκολευόταν να απειλήσει.

Στο 27’ χάθηκε ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, πήγε να βγει ο Πολ δεν απομάκρυνε σωστά, έκανε το πλασέ ο Μαρκίνιος, όμως μάζεψε ο κίπερ.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους, κρατούσε μπάλα το ΑΠΟΕΛ, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει την μεγάλη φάση για να σκοράρει, όπως ούτε και η Σάμροκ και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η Σάμροκ απείλησε με το «καλημέρα» με τον Κένι στο 47’, όμως το σουτ του, εξουδετερώθηκε από τον Μπέλετς.

Τρία λεπτά αργότερα σημειώθηκε αρνητική εξέλιξη για τους Ιρλανδούς, καθώς ο Φαρούτζια δέχθηκε δεύτερη κίτρινη-κόκκινη κάρτα, αφήνοντας με δέκα την ομάδα του.

Το ΑΠΟΕΛ μετά την αποβολή του Φαρούτζια ανέβηκε και έψαξε το γκολ. Στο 52’ η ομάδα του Ντομίνγκεζ έχασε ευκαιρία με το σουτ του Τεχέρα να βγαίνει η άμυνα από τον Κλίρι σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά μετά το ΑΠΟΕΛ έχασε άλλη ευκαιρία μετά από μπαλιά του Τεχέρα, κεφαλιά του Λαΐφη, έκανε μεγάλη απόκρουση ο Πολς σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά από το κόρνερ που κερδήθηκε και εκτελέστηκε από τον Τεχέρα ήρθε το γκολ για το ΑΠΟΕΛ, με τον Λαΐφη με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του.

Στη συνέχεια το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ, όμως του έλειπε η σωστή τελευταία πάσα έξω από την μεγάλη περιοχή της Σάμροκ.

Από την άλλη οι Ιρλανδοί ακόμη και με δέκα παίκτες ανέβηκαν και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 74’ με τον Κένι ο οποίος από πλάγια εντός περιοχής απέναντι από τον Μπέλετς έκανε το πλασέ, όμως μάζεψε ο κίπερ του ΑΠΟΕΛ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γαλαζοκίτρινοι άγγιξαν το 2-0 με τον Μαρκίνιος στο 85ο λεπτό, ο Μαρκίνιος έκλεψε από τον Κλίρι, μπήκε στην περιοχή από πλάγια έκανε το τελείωμα όμως η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Πολς.

Στις καθυστερήσεις η Σάμροκ μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 90+2' κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γουότς να κερδίζει στον αέρα τους αμυντικούς του ΑΠΟΕΛ και με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-1.