Φεύγει από Σερβία με ισοπαλία και γκολ Μαρκίνιος

Ισόπαλο το τελευταίο φιλικό για το βασικό στάδιο προετοιμασίας του ΑΠΟΕΛ

Ισόπαλο 1-1 έληξε το τελευταίο φιλικό του ΑΠΟΕΛ στη Σερβία, το οποίο ήταν κόντρα στη Ραντνίσκι, με τον Ντάβιντ Γκαγιέγο να βγάζει τα δικά του σημαντικά συμπεράσματα.

Στο πρώτο μέρος η Ραντνίσκι μπήκε πιο δυνατά και κρατούσε περισσότερο μπάλα με σκοπό να απειλήσει την εστία του Χριστοδούλου.

Πρώτη ευκαιρία στο ματς ήταν στο 4’ και ήταν για την Ραντνίσκι με σουτ του Μπέβιτς εντός περιοχής η μπάλα έξω.

Η σερβική ομάδα άσκησε πίεση και στο 19’ έφτασε στο 1-0 με τον Ρίστιτς, ο οποίος μετά από κόρνερ και λανθασμένο διώξιμο του Τεχέρα, έπιασε το σουτ και νίκησε τον Χριστοδούλου.

Στην υπόλοιπη διάρκεια του πρώτου μέρους προσπάθησε το ΑΠΟΕΛ να βγάλει αντίδραση, όμως δεν τα κατάφερε και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με 1-0 πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος δεν υπήρχαν αρκετές ευκαιρίες με το ΑΠΟΕΛ να είναι ελαφρώς καλύτερο.

Οι γαλαζοκίτρινοι προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν μπάλα και απείλησαν κυρίως από στημένα, με την καλύτερη φάση να είναι στο 62ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τεχέρα, όμως έδιωξε ο κίπερ.

Στο 75’ το ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι με τον Ντράζιτς, το οποίο ανάλαβε να εκτελέσει ο Μαρκίνιος, ο οποίος στο 76ο λεπτό έκανε το 1-1.

Αμέσως μετά την ισοφάριση έγιναν πολλές αλλαγές από τον Ντάβιντ Γκαγιέγο. Σιπριάνο, Μερ, Μαϊόλι, Πολυκάρπου, Σατσιάς και Μάιερ πέρασαν στις θέσεις των Μαρκίνιος, Ντράζιτς, Τεχέρα, Πέτροβιτς, Κιντιγιά και Σαρφό.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι στο αποτέλεσμα και έτσι το ματς έληξε ισόπαλο 1-1.