Στο φινάλε ήταν... Λέοντες (Vid)

Η ΑΕΛ επικράτησε με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας στο φινάλε

Η ΑΕΛ επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 2-0 εκτός έδρας στο πλαίσιο της 7ης Αγωνιστικής. Με αυτό το αποτέλεσμα έπιασε την Ομόνοια στην 6η θέση με 12 βαθμούς. Ενώ η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στην 13η θέση με 3 βαθμούς. Σκόρερ ο Μάμας στο 92ο και ο Ρομπέρτα στο 93ο

Α΄ Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με την γηπεδούχο ομάδα να κρατάει περισσότερο μπάλα και να δημιουργεί ευκαιρίες. Η ομάδα του Γιανέφσκι βρηκε δυο δοκάρια πριν την συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου από κεφαλιές του Βέλλιου.

Με την Νέα Σαλαμίνα να συνεχίζει δυνατά στον αγώνα και την ΑΕΛ να θέλει να ισορροπήσει την αναμέτρηση. Όμως η Σαλαμίνα ήταν εμφανώς καλύτερη στον αγώνα.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να ανεβεί από το 30ο λεπτό και ήταν καλύτερη κρατώντας περισσότερο μπάλα και έφτιαξε ευκαιρίες. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο κυλούσε με τις δύο ομάδες να θέλουν να κρατήσουν το 0 πίσω στην άμυνα παρα να βγουν μπροστά και να σκοράρουν. Η ΑΕΛ από το 60ο λεπτό ανέβηκε θέλοντας να φτιάξει ευκαιρίες για να μπει μπροστά στο σκορ.

Αυτό κράτησε για ένα δεκάλεπτο αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Σε ένα δεύτερο μέρος με ελάχιστες φάσεις. Η ΑΕΛ ωστόσο με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις κατάφερε να φύγει από το Αμμόχωστος με το διπλό. Σε τέρματα του Μαμά και του Ρομπέρτα στο 92ο και 93ο λεπτό. Έτσι η ΑΕΛ επικράτησε με 2-0

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στην Νέα Σαλαμίνα και την ΑΕΛ ΕΔΩ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, (72. Λέουκο) Τόμοβιτς, (86. Ασεβέδο) Μιχαήλ, Λέζιακς, Μπεχαράνο, Γκπελέ, Μιγκελίτο, (72. Μαυρουδής)  Φερνάντες, Νάρσινγκ, (65. Μπαχάσα) Βέλλιος

Στον πάγκο: Άντος, Καλανίδης, Ασεβέδο, Σπυριδάκης, Λέουκο, Προκοπίου, Μπαχάσα, Μαυρουδής, Κοντόπουλος, Κουμπαρή, Ντιακιτέ, Κατσιάρης

ΑΕΛ: Μπράγκα, Φιλιώτης, Ουεντραόγκο, Στόλνικ, Ιμανισίμγουε, Μεγιάδο, Μάμας, Λεσοβόι, (95. Κοσταντίνι) Σινγκ, Ζαχαρίου, (70. Τοκού) Μακρής (70. Ρομπέρτα)

Στον πάγκο: Κυριάκου, Φραντζής, Κοσταντίνι, Ρομπέρτα, Μπαμπόκ, Άβραχαμ, Τοκού, Κέτσκες, Νεοφύτου, Χριστοδούλου, Θεμιστοκλέους, Παναγή

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
VAR: Χριστοφόρου Μάριος
Σκόρερ: - / 92. Μάμας, 93. Ρομπέρτα,
Κίτρινες: Γκπελέ, Μπεχαράνο,  / Λεσοβόι, Μαμάς, Μεγιάδο,