• ΟΜΟΝΟΙΑ
  • 4
    0
  • ΒΙΚΙΝΓΚΟΥΡ

Εντυπωσιακή η Ομόνοια που επικράτησε με 4-0 της Βίκινγκουρ στο ΓΣΠ σημειώνοντας την πρώτη της νίκη  στη League Phase του Κόνφερενς Λιγκ.

Και τα τέσσερα γκολ για τους «πράσινους» σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Κουλιμπαλί να ανοίγει το σκορ, ενώ ο Κακουλλής σημειώσε δύο γκολ. Το όνομα τους στους σκόρερ έγραψε και ο Αλιούμ ένα λεπτό μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο.

Α' Μέρος
Αρκετά μέτριο από πλευράς θεάματος ήταν το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ με τον ρυθμό να είναι αργός κάτι που βοήθησε περισσότερο την Βίκινγκουρ.

Έπρεπε να περάσουν δεκαεπτά λεπτά στην αναμέτρηση για να σημειωθεί η πρώτη τελική και αυτή ήταν για τους Ισλανδούς. Ο Χάνσεν πήρε τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά ο Φαμπιάνο απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 23ο λεπτό ο τερματοφύλακας των «πρασίνων» έσωσε την ομάδα του καθώς πραγματοποιήσε εντυπωσιακή απέκρουση μετά απο κεφαλιά Ντζούριτς.

Από την πλευρά της η Ομόνοια σημειώσε την πρώτη της τελική στο 28ο λεπτό με τον Λοίζου να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Η Βίκινγκουρ ήταν αρκετά σωστά τοποθετημένη στο γήπεδο και δεν άφησε τους ποδοσφαιριστές του Νταμπράουσκας να κυκλοφορήσουν τη μπάλα.

Έτσι λοιπόν τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή για το τέλος του πρώτου μέρους με τις δύο ομάδες να παραμένουν στο 0-0.

Β Μέρος

Η είσοδος του Χαραλάμπους με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στη θέση του Εβάντρο άλλαξε την εικόνα της Ομόνοιας καθώς έγινε πιο επιθετική. Μάλιστα ο Κύπριος διεθνής στο 51ο λεπτό ήταν αυτός που εκτέλεσε το κόρνερ με τον Κουλιμπαλί να παίρνει τη καρφωτή κεφαλιά και να νικάει τον τερματοφύλακα της Βίκινγκουρ δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Το γκολ έδωσε αρκετή ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές του Νταμπράουσκας που κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα με τους Ισλανδούς να αφήνουν περισσότερους χώρους καθώς αναγκαστικά έπρεπε να βγουν πιο μπροστά.

Οι «πράσινοι» αγριέψαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και έκαναν ότι ήθελαν την άμυνα της Βίκινγκουρ. Στο 81ο λεπτό διπλασίασε τα γκολ της η Ομόνοια με τον Κακουλλή να σκοράρει από πολύ κοντά μετά την ασταθές απόκρουση του Γιόνσον στο σουτ του Λοίζου.

Ένα λεπτό αργότερα ο Κύπριος επιθετικός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα γκολ αλλά το πλασέ του έφυγε δίπλα από το δοκάρι.

Οι αλλαγές του Νταμπράουσκας ήταν ουσιώδης καθώς μετά τον Κακουλλή ο Αλιούμ ένα λεπτό μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο κατάφερε και βρήκε δίχτυα. Ο Αλιούμ έκλεψε τη μπάλα από τους αμυντικούς της Βίκινγκουρ μπήκε στην περιοχή και με συρτό σουτ σημειώσε το 3-0.

Το «τριφύλλι» δεν έμεινε εκεί καθώς στο 90ο λεπτό σημειώσε και τέταρτο γκολ. Μετά από λάθος και πάλι στην άμυνα των Ισλανδών ο Κακουλλής το εκμεταλλεύτηκε και απέφυγε τον τερματοφύλακα σκοράροντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Έτσι λοιπόν η Ομόνοια στην πρεμιέρα της στο League Phase του Κονφερενς Λιγκ πήρε τεράστια νίκη επί της Βίκινγκουρ με 4-0.

Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη του αγώνα Live εδώ

Ομόνοια (Νταμπράουσκας): Φαμπιάνο, Ντιούνκου, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς, Μάριτς, Εράκοβιτς (67′ Κούσουλος), Εβάντρο (46′ Χάμπος), Σίμιτς (84′ Ατζίλι), Λοΐζου (84′ Αλιούμ), Στεπίνσκι (67′ Κακουλλής).

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Κίτσος, Ελάντερ, Μασούρας, Λανγκ, Νεοφύτου.

Βίκινγκουρ (Γκούνλαγκσον): Ι. Γιόνσον, Γκούναρσον (77′ Φιόλουσον), Εκρόθ, Βάτνχαμαρ, Ιμπραχίμαγιτς (39 Άτλασον), Θράνταρσον (63′ Άντρασον), Τρόνταρσον, Ινγκιμούνταρσον, Σιγκουρπάλσον (63′ Γκούντγιονσον ), Ντζούριτς, Χάνσεν (77′ Ντ. Γιόνσον).

Στον πάγκο: Αρινμπιόρσον, Θόρκελσον, Σίγκουρτσον, Χάουκσον, Μάγνκνουσοκ.

Σκόρερ: Κουλιμπαλί (51′), Κακουλλής (80′, 90′), Αλιούμ (86′)

Κίτρινες: Σίμιτς/Άτλασον