Ομόνοια: Φόρτσαρε και ήρθε μια ιδανική νίκη!

Δυσκολέυτηκε στην αρχή το «τριφύλλι», όμως πήρε το πολύτιμο τρίποντο

Παντελής Παντελή

«Πράσινη» πρεμιέρα στο League Phase!

Έκανε το καθήκον της η Ομόνοια στο ΓΣΠ, επικρατώντας με 4-0 της Βίκινγκουρ για την 1η αγωνιστική του Conference League. Μια νίκη που ήρθε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, με την ομάδα της πρωτεύουσας να βρίσκει όμως την λύση με γκολ των Κουλιμπαλί, Κακουλλή που σκόραρε δις και Αλιούμ. Ουσιαστικά η διαφορά έγινε εκεί που φόρτσαραν οι Πράσινοι, αφού οι Ισλανδοί δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν, και ήρθε ένα πολύτιμο τρίποντο

Στο πρώτο μέρος το σύνολο του Νταμπράουσκας μπήκε με στόχο το γρήγορο γκολ, έβαλε πίεση στον αντίπαλο, έγιναν κάποια λάθη όμως δεν κατάφερε να τα εκμεταλλευτεί. Οι φιλοξενούμενοι όμως μετά το πρώτο δεκάλεπτο πήραν... τα πάνω τους και με καλή κυκλοφορία κατάφεραν να απειλήσουν, με τον Φαμπιάνο να κάνει κάποιες εντυπωσιακές αποκρούσεις.

Το «τριφύλλι» λίγο έλειψε να μείνει πίσω στο σκορ, όμως έδειξε να ξυπνά μετά τις συνεχόμενες επιθέσεις των Ισλανδών. Οι Πράσινοι προσπάθησαν να κρατήσουν μπάλα και να τη στείλουν στον Στεπίνσκι, χωρίς ωστόσο να ανησυχούν τον αντίπαλο. Στο κέντρο φάνηκε να μην υπάρχει φρεσκάδα και τα απαραίτητα τρεξίματα, με τον κάπως κουρασμένο Εράκοβιτς πολλές φορές να μην παίρνει σωστές αποφάσεις, ενώ ο Εβάντρο που έπαιζε πιο μπροστά δεν είχε τα τρεξίματα που έπρεπε. Επιπλέον οι πολλές διακοπές δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό.

Στην επανάληψη με την αλλαγή Χαραλάμπους η ομάδα φαινόταν πιο συμπαγής και δημιουργούσε περισσότερο, Το γκολ ήρθε μέσα από στημένη φάση με τον Κουλιμπαλί να βρίσκει δίχτυα ξανά με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Χάμπου. Γενικότερα, ο αμυντικός από το Μάλι μαζί με τον παρτενέρ του Παναγιώτου ήταν σταθεροί σε άλλο ένα ματς. Το γκολ βοήθησε τους ποδοσφαιριστές του Νταμπράουσκας, οι οποίοι πλέον με περισσότερη αυτοπεποίθηση έψαχναν να βρουν δίχτυα.

Ήταν φανερό ότι η είσοδος του Χάμπου βοήθησε στο να ανακτήσει η Ομόνοια τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή. Κακουλλής και Κούσουλος έπαιξαν για περίπου 25 λεπτά και έδωσαν επίσης πολύτιμες βοήθειες. Μάλιστα ο Κύπριος φορ βρήκε δίχτυα εις διπλούν, σε δύο φάσεις όπου ήταν στο σωστό μέρος στη σωστή στιγμή. Ήταν ξεκάθαρο ότι μόλις το «τριφύλλι» βρήκε ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν.

Για 10 λεπτά αγωνίστηκαν Αλιούμ και Ατζίλι, με τον πρώτο να βρίσκει δίχτυα με μια ατομική ενέργεια από αριστερά.

Ο Λοΐζου σε άλλο ένα ματς ήταν ο ποδοσφαιριστής που δημιουργούσε και ταλαιπωρούσε με τις ενέργειες του την αντίπαλη άμυνα. Φαίνεται ότι ο νεαρός δουλεύει και αυτό το βλέπει ο Νταμπράουσκας που τον εμπιστεύεται όλο και περισσότερο.

Το «τριφύλλι» χάρηκε με το τρίποντο και πήρε ένα πολύτιμο προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Conference. Ωστόσο, από αύριο το βλέμμα πέφτει τώρα στο ντέρμπι της Κυριακής με τον Άρη, εκεί όπου οι Πράσινοι έχουν ξανά στόχο τη νίκη.