Πάρτι της Μπαρτσελόνα με καλεσμένη την Μπάγερν!

Είχε τον Ραφίνια σε εκπληκτική κατάσταση με τον Βραζιλιάνο να πετυχαίνει χατ-τρικ στο εκκωφαντικό 4-1 των Καταλανών

Πριν από 4 χρόνια, η Μπάγερν Μονάχου με προπονητή τον Χάνσι Φλικ διέλυε με το απίστευτο 8-2 την Μπαρτσελόνα για τα προημιτελικά του Champions League. Σήμερα, οι Καταλανοί είχαν με το... μέρος τους τον Γερμανό τεχνικό και μετέτρεψαν σε πάρτι το ντέρμπι με τους Βαυαρούς, επικρατώντας με το ευρύ 4-1!

Τρομερό σόου του Ραφίνια, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ και οδήγησε τους «μπλαουγκράνα» στη δεύτερη νίκη τους σε τρία παιχνίδια (σσ. 6 βαθμοί), ενώ η Μπάγερν Μονάχου έμεινε στους 3 πόντους, γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα τους στις τρεις πρώτες αγωνιστικές!

Πολύ καλός ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Μόλις στα 58 δευτερόλεπτα από τη σέντρα η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ, με τον Ραφίνια να τους περνάει όλους και τον Νόιερ και με ωραίο πλασέ να γράφει το 1-0. Ωστόσο, η Μπάγερν Μονάχου δεν πτοήθηκε ιδιαίτερα και κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 10’ ο Κέιν με ωραία κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-1, αλλά δεν μέτρησε για οφσάιντ.

Παρόλα αυτά, οι Βαυαροί επέμεναν και τελικά βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 18ο λεπτό. Συγκεκριμένα, ο Γκνάμπρι έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Κέιν από κοντά, αυτή τη φορά από κανονική θέση νίκησε τον Πένια για το 1-1. Οι «μπλαουγκράνα» πήραν γρήγορα μέτρα στο γήπεδο και άρχισαν να γίνονται απειλητικοί και τελικά πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 36’. Μετά από λάθος στην άμυνα της Μπάγερν ο Λεβαντόφσκι με ωραίο τελείωμα έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Ωστόσο, η ομάδα του Χάνσι Φλικ δεν σταμάτησε εκεί και στο 45’ ο Ραφίνια πέτυχε μια γκολάρα για το 3-1. Συγκεκριμένα, ο Βραζιλιάνος έκλεισε προς τα μέσα και από τα όρια της περιοχής έπιασε φοβερό σουτ με το δεξί για να εκτελέσει τον Νόιερ! Κάπως έτσι, οι Καταλανοί πήγαν με σημαντικό προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με την Μπάγερν στο 51’ να έχει μια καλή στιγμή για να μειώσει, με τον Παλίνια να κάνει το σουτ, αλλά την μπάλα να περνάει άουτ. Η Μπαρτσελόνα εκδικήθηκε την αστοχία στη συνέχεια των Βαυαρών και στο 56ο λεπτό ο Ραφίνια που έκανε θαύματα και πράματα απόψε σκόραρε για το 4-1 με φανταστικό τελείωμα μετά από ασίστ του Γιαμάλ.

Η Μπάγερν φαινόταν επηρεασμένη όπως είναι λογικό, ο Κομπανί έκανε μαζεμένες αλλαγές οι οποίες όμως δεν βοήθησαν ιδιαίτερα την ομάδα του. Οι Βαυαροί δεν μπορούσαν να κάνουν και πολλά και δυσκολεύονταν κάθε φορά που πατούσαν την αντίπαλη περιοχή. Η Μπαρτσελόνα είχε μια μεγάλη ευκαιρία στο 85’ για να διευρύνει το σκορ, όταν μετά από γέμισμα του Γιαμάλ, ο Λεβαντόφσκι δεν κατάφερε να κάνει καλά το κοντρόλ και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 5-1.

Τα λεπτά περνούσαν και τελικά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με την Μπαρτσελόνα να επικρατεί με το εμφατικό 4-1 της Μπάγερν Μονάχου, για την 3η αγωνιστική της League Phase του Champions League!

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Πένια, Κουμπαρσί, Μπαλντέ, Μαρτίνεθ, Κουντέ, Κασαδό, Φερμίν (61’Ντε Γιονγκ), Πέδρι (85’Γκάβι), Ραφίνια (75’Όλμο), Γιαμάλ (85’Φάτι), Λεβαντόφσκι (85’Πάου Βίκτορ)

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Κιμ, Ντέιβις, Κίμιχ, Ουπαμεκανό, Παλίνια (60’Γκορέτσκα), Ολίσε (60’Σανέ), Γκερέιρο (85’Λάιμερ), Μίλερ (60’Μουσιάλα), Γκνάμπρι (60’Κομάν), Κέιν.