Σαν σε προπόνηση η Μάντσεστερ Σίτι

«Sκόρπισε» την Σπάρτα Πράγας στους πέντε ανέμους

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε ένα πολύ εύκολο βράδυ απέναντι στην Σπάρτα Πράγας για την 3η αγωνιστική του Champions League, τη φιλοδώρησε με 5 γκολ και έφτασε τους 7 βαθμούς στη διοργάνωση, χωρίς μάλιστα να έχει δεχθεί ακόμα γκολ.

Highlight της αναμέτρησης το ακροβατικό του Έρλινγκ Χάλαντ, ο οποίος πέτυχε ένα γκολ αλά... Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς, ενώ κορυφαίος για την ομάδα του Γκουαρντιόλα ήταν ο Ματέους Νούνιες.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Ακάντζι έδωσε στον Φόντεν, που γύρισε και με σουτ από το πέναλτι έκανε το 1-0. Η Σίτι είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο 10ο λεπτό ο Σίλβα σέντραρε και ο Χάαλαντ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Βίνταλ του είπε όχι ενώ στο 22’ ο Νορβηγός αστόχησε με μια ακόμη κεφαλιά. Στο 28’ το γυριστό του Χαράσλιν πέρασε έξω ενώ στο 36’ ο Βίνταλ απέκρουσε το σουτ του Φόντεν και στο 43’ ο Άγγλος άσος έχασε μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία.

Στο 48’ μετά από κόρνερ η μπάλα βρήκε στο δοκάρι τα Σπάρτα και ο Ακέ σκόραρε αλά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι και στο 57’ ο Βίνταλ απέκρουσε την κεφαλιά του Χάαλαντ ο οποίος στο 58’ έκανε το 2-0 με μαγικό εναέριο τακουνάκι μετά από σέντρα του Σαβίνιο από δεξιά.

Μάλιστα στο 64ο λεπτό ο Νούνες σέντραρε από αριστερά καιο Στόουνς με κεφαλιά έκανε το 3-0 ενώ στο 70’΄οι «πολίτες» έκρυψαν την μπάλα και ο Χάαλαντ πλάσαρε από το πέναλτι για το 4-0. Στο 88ο λεπτό ο Νούνες με πέναλτι έκανε το 5-0.

ΣΙΤΙ: Ορτέγκα, Στόουνς (74’ Γκβάρντιολ), Ακέ (74’ Ντίας), Ακάντζι, Λιούις, Γκιντογκάν (69’ Κόβατσιτς), Μπερνάρντο Σίλβα (69’ ΜακΑτί), Νούνες, Σαβίνιο, Φόντεν, Χάαλαντ (81’ Ο’Ράιλι)

ΣΠΑΡΤΑ: Βίνταλ, Πανάκ, Σόρενσεν, Βίτικ, Πρεσιάδο, Ρίνες (88' Βίζνερ), Λάτσι, Καϊρίνεν (88' Σολμπάκεν), Χαράσλιν (46’ Κρασνίτσι), Μπιρμάντσεβιτς (74’ Νανέκ), Ολατουνζί (60’ Ραχμάνι)