Μια ανάσα από το πρώτο βάθρο o Βλαδίμηρος Τζιωρτζής στη Γερμανία

Τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά στα χρονομετρημένα δοκιμαστικά του Σαββάτου

Παρά την αποφασιστικότητα και την καλή απόδοση από πλευράς του, οι ατυχίες στάθηκαν εμπόδιο στον Βλαδίμηρο Τζιωρτζή για να ανεβεί στο βάθρο στα ημιτελικά του EURO NASCAR PRO, τα οποία διεξάχθηκαν το Σαββατοκύριακο 21-22 Σεπτεμβρίου στη Γερμανία και την πίστα «Motorsport Arena».

«Είμαι ικανοποιημένος από την δικιά μου απόδοση αλλά ταυτόχρονα στεναχωρημένος για τις ατυχίες, αφού το Σάββατο χωρίς τη μηχανική βλάβη το πιο πιθανόν να είχαμε το πρώτο βάθρο της φετινής χρονιάς» δηλώνει χαρακτηριστικά ο Βλαδίμηρος Τζιωρτζής.

Τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά στα χρονομετρημένα δοκιμαστικά του Σαββάτου, με τον 27χρονο οδηγό να πετυχαίνει να προκριθεί στη Superpole, στην οποία προκρίνονται οι δέκα με τους καλύτερους χρόνους. Δυστυχώς, εκεί ήρθε η πρώτη ατυχία.

«Το μαξιλάρι της καρέκλας μου μετακινείτο προς τα πετάλια και έτσι στις ευθείες έπρεπε να το μετακινώ με τα πόδια για να μπορώ να δουλεύω με τα πετάλια» εξηγεί ο οδηγός της Academy Motorsport / Alex Caffi Motorsports, ο οποίος εν τέλει πήρε την έβδομη θέση στη σειρά εκκίνησης για τον αγώνα του Σαββάτου, οπότε και διεκδίκησε με αξιώσεις μία θέση στο βάθρο.

Για μεγάλη διάρκεια του αγώνα ήταν μεταξύ τρίτης και τέταρτης θέσης, όμως πέντε γύρους πριν από το τέλος «υπήρξε πρόβλημα στην κορόνα όπου κλείδωσε το πίσω μέρος απότομα και έχασα τον έλεγχο», όπως εξηγεί. Έτσι, χάθηκε η ευκαιρία για να βρεθεί στην πρώτη τριάδα κι αντ’ αυτού το πρόβλημα αυτό τον έριξε στη 20ή θέση. Στον αγώνα της Κυριακής, τοποθετήθηκε 10ος στην εκκίνηση και τερμάτισε 11ος.

Οι επόμενες υποχρεώσεις για τον Βλαδίμηρο Τζιωρτζή είναι στο Βέλγιο το Σαββατοκύριακο 12-13 Οκτωβρίου, όπου θα πραγματοποιηθούν οι τελικοί του EURO NASCAR PRO.

Χρυσός χορηγός στην προσπάθεια του Βλαδίμηρου Τζιωρτζή είναι η εταιρεία HTFX, ενώ τον υποστηρίζουν η ALCO Filters, η ENEOS Motor Oil, η Psaltis Auto Parts,η Televantos Used Trucks, η PrivenGAS, το Sana Hiltonia και η πίστα Daytona Raceway.

Auto: Τελευταία Ενημέρωση